What's up, Klopp? Liverpool câștigă cu Newcastle, dar l-ar putea pierde pe Darwin Nunez înainte de jocul cu Real Madrid. Ce s-a întâmplat

Liverpool Darwin Nunez Jurgen Klopp Premier League Superliga
Data publicarii: Sambata 18 Februarie 2023, 22:18
Data actualizarii: Sambata 18 Februarie 2023, 22:16

„Cormoranii” au învins-o în deplasare pe Newcastle, scor 2-0.

În urma victoriei cu „coțofanele”, „cormoranii” au urcat pe locul opt în clasamentul din Premier League cu 35 de puncte din 66 posibile. Pentru Liverpool urmează meciul din turul optimilor de finală ale Ligii Campionilor cu Real Madrid de marți, 21 februarie, ora 22:00.

Însă, Jurgen Klopp s-ar putea lipsi de unul dintre fotbaliștii importanți din lot, Darwin Nunez. Uruguayanul a avut un contact în repriza secundă cu Kieran Trippier și ar fi cauzat probleme la umăr, conform informațiilor oferite de GOAL.

Aceeași sursă a indicat că ăsta ar fi și motivul pentru care tehnicianul neamț l-a schimbat pe jucătorul de atac. Darwin Nunez a fost, în aceeași ordine de idei, înlocuit în minutul 59 de atacantul Roberto Firmino.

În același moment au mai fost schimbați și alți trei fotbaliști de la echipa din Merseyside: Stefan Bajcetic (înlocuit cu James Milner), Cody Gakpo (Diogo Jota) și Jordan Henderson (Harvery Elliot).

Newcastle - Liverpool 0-2

Echipa lui Jurgen Klopp a avut un start perfect pe „St. James Park”. Liverpool a deschis scorul în minutul 10, grație reușitei lui Darwin Nunez, și a majorat diferența doar șapte minute mai târziu, prin Cody Gakpo.

Repriza secundă a fost tăcută de ambele părți, iar tabela a rămas nemodificată până la fluierul final al centralului Anthony Taylor și Liverpool a plecat spre Merseyside cu toate cele trei puncte.