Newcastle - Liverpool Mohamed Salah Nick Pope Premier League Anglia
Data publicarii: Sambata 18 Februarie 2023, 20:14
Data actualizarii: Sambata 18 Februarie 2023, 20:12

Cele două echipe s-au confruntat în etapa cu numărul 24 din Premier League.

„Cormoranii” au avut un start perfect de meci. În minutul 10, Trent Alexander-Arnold i-a pasat decisiv lui Darwin Nunez care a deschis scorul. La doar șapte minute de la reușita uruguayanului, Cody Gakpo a împins mingea în poartă și a majorat diferența în favoarea trupei de pe Anfield.

Ce-a fost în capul lui?! Arbitrul i-a arătat direct cartonașul roșu portarului de la Newcastle în meciul cu Liverpool

În minutul 22, „coțofanele” au beneficiat de o lovitură liberă din apropierea careului lui Alisson, iar portarul lui Liverpool a interceptat mingea fără nicio problemă și a declanșat un contraatac fulger pentru „cormorani”, țintindu-l pe Mohamed Salah.

Egipteanul a țâșnit spre jumătatea adversă și a rămas într-o poziție favorabilă de unu-la-unu cu Nick Pope. Dar, portarul „coțofanelor”, aflat cu mult în afara propriului careu, s-a întins spre balon și l-a protejat, însă a comis henț. Arbitrul nu a stat deloc pe gânduri și i-a arătat direct cartonașul roșu.

Intuiția l-a păcălit pe Pope, iar goalkeeperul și-a lăsat echipa condusă deja cu două goluri de Liverpool în inferioritate numerică. Eddie Howe l-a scos, în aceeași ordine de idei, pe Martin Dubravka pentru a-i face loc portarului de rezervă, Elliot Anderson, pe suprafața de teren.

Newcastle - Liverpool

Ultima confruntare dintre cele două formații a fost în turul campionatului din Anglia, atunci când „cormoranii” au reușit să se impună în fața propriilor fani, pe Anfield, cu 2-1. Isak deschisese scorul pentru Newcastle în minutul 38, dar Roberto Firmino și Fabio Carvalho au întors soarta meciului și au adus cele trei puncte la Liverpool.

În cazul în care echipa dirijată de Jurgen Klopp va câștiga meciul cu Newcastle, atunci Liverpool va urca pe poziția a opta în clasamentul din Premier League. 35 de puncte ar avea formația de pe Anfield și ar înregistra, astfel, a 10-a victorie după 22 de etape disputate în eșalonul de top al Angliei.