Jurgen Klopp Liverpool Premier League Anglia
Ana-Maria Popescu
Data publicarii: Duminica 05 Februarie 2023, 08:19
Data actualizarii: Duminica 05 Februarie 2023, 08:22

Wolves și Liverpool s-au duelat în etapa cu numărul 22 din Premier League, scor 3-0.

„Cormoranii” au fost umiliți în meciul din deplasare cu Wolves, nereușind să marcheze niciun gol. Scorul a fost deschis de Matip, cu un autogol în minutul 5, iar Dawson a mărit avantajul pentru gazde, șapte minute mai târziu.

Tabela de marcaj a fost închisă de Neves, în minutul 71, iar Liverpool a ajuns la al patrulea meci consecutiv fără victorie în Premier League, având un singur meci câștigat în ultimele șapte jucate, duelul din FA Cup cu Wolves, scor 1-0.

Ce a spus Jurgen Klopp după ce fanii lui Wolves i-au cântat „vei fi demis dimineață”

Antrenorul lui Liverpool a fost forțat să îi audă pe fanii gazdelor cântând la finalul meciului „vei fi demis dimineață”. Întrebat la conferința de presă dacă este încrezător că poate întoarce situația pe Anfield, Jurgen Klopp a răspuns sigur pe el: „Da, da, absolut!”

Cu toate astea, tehnicianul neamț a punctat că s-a săturat să le găsească scuze jucătorilor săi.

„Cum să nu fiu îngrijorat? Nu pot să stau aici și să spun că e totul în regulă și că ne-am descurcat. Nu ne-am descurcat. Am fost întrebat dacă se întâmplă din cauza sezonului trecut, când am jucat 63 de meciuri. Da, desigur, e clar că a influențat prima parte a sezonului, însă cât mai vrem să suferim din cauza asta?

E deja februarie. Am avut o săptămână întreagă la dispoziție să ne pregătim, avem încă opt sau nouă zile să ne pregătim pentru următorul meci. Suntem în formă, avem câteva accidentări, însă în meciul cu Wolves, primele 12 minute nu sunt permise, dar am făcut-o oricum”, a declarat Klopp conform goal.com.

Liverpool se află pe locul 10 în clasamentul din Premier League, având 29 de puncte în 20 de meciuri jucate. „Cormoranii” se află la șapte puncte distanță de locul de Europa League, ocupat de Tottenham, care se duelează cu Manchester City în această etapă.