Emiliano Martinez a fost taxat de Unai Emery, după Aston Villa - Arsenal 2-4: „I-am spus că nu îmi place deloc asta!”

emiliano Martinez Arsenal Aston Villa Unai Emery Anglia
Data publicarii: Sambata 18 Februarie 2023, 21:15
Data actualizarii: Sambata 18 Februarie 2023, 21:15

Decizia lui Emiliano Martinez, de la finalul partidei cu Arsenal, 2-4, nu a fost pe placul lui Unai Emery.

Arsenal s-a deplasat pe terenul lui Aston Villa în etapa cu numărul 24 din Premier League. Gazdele au deschis scorul încă din minutul 5, când Ollie Watkins (27 ani) l-a învins Aaron Ramsdale (24 ani) cu un șut puternic la colțul lung. Până la pauză s-a mai înscris de două ori. Bukayo Saka (21 ani) a redus din diferență, iar Philippe Coutinho (30 ani) a făcut ca scorul să fie 2-1 pentru Aston Villa după primele 45 de minute.

Repriza a doua a fost la fel de spectaculoasă. Arsenal a marcat de trei ori și și-a asigurat victoria. Prima reușită i-a aparținul lui Oleksandr Zinchenk (26 ani), care l-a învins pe Emiliano Martinez (30 ani) cu o „torpilă” de la marginea careului, ca în minutul 90+3, șutul lui Jorginho (31 ani) să fie introdus în propie poartă de proaspătul campion mondial.

Unai Emery nu a fost de acord cu urcarea lui Emiliano Martinez de la finalul meciului

În tentativa de a egala, în ultimele minute, Emiliano Martinez a urcat în atac la un corner al lui Aston Villa. Numai că Arsenal a plecat rapid pe contraatac, argentinianul nu a mai avut timp să se replieze, iar Gabriel Martinelli (21 ani) a făcut 4-2 pentru „tunari”.

La finalul partidei, Unai Emery (51 ani) a mărturisit că decizia de a urca în atac la acea fază fixă i-a aparținut exclusiv lui Emiliano Martinez. Antrenorul spaniol a precizat că nu este adeptul acestor ieșiri din partea portarilor, pentru că de cele mai multe ori duc la încasarea unui gol.

„El însuși a decis să urce. Ei sunt protagoniștii, dar i-am spus că nu-mi place deloc asta. I-am spus poate că portarii pot înscrie în istorie de una sau două ori, dar sunt mai multe goluri marcate împotriva ta. Am pierdut mai mult timp decât plănuisem”, a declarat Unai Emery la finalul meciului.

În urma acestui rezultat, Aston Villa se află pe locul 11 în Premier League, cu 28 de puncte. În timp ce Arsenal ocupă primul loc în clasament, cu 54 de puncte, cu 2 puncte peste Manchester City și un meci mai puțin.