Victor Pițurcă, încredere deplină în "roș-albaștri": „West Ham sunt prietenii noștri. De ce să nu-i bată FCSB?”

Data publicarii: Vineri 26 August 2022, 21:13
Data actualizarii: Vineri 26 August 2022, 22:11

FCSB a trecut de play-off-ul Conference League și și-a aflat adversarele din grupele competiției.

FCSB se va duela în Conference League cu West Ham United, Anderlecht și Silkeborg, "grupa morții". Elevii lui Nicolae Dică nu au avut noroc la tragerile la sorți și vor avea confruntări de foc cu echipele de tradiție ale Europei.

Victor Pițurcă, prezent la meciul dintre FC Voluntari și 'U' Cluj, încheiat la egalitate, a aflat de la reporterii aflați la fața locului de adversarele FCSB-ului și a evidențiat faptul că roș-albaștrii o pot învinge pe West Ham, gruparea din Premier League care a terminat pe șapte anul trecut în campionat.

Pițurcă: „De ce să nu-i bată și FCSB?”

„West Ham United sunt prietenii noștri, pentru că i-a bătut Șumudică mereu. De ce să nu-i bată și FCSB? Echipele sunt puternice. O grupă grea, dar cred că jucătorii de la FCSB au nevoie de adversari puternici. Publicul cred că va fi interesat să vină la stadion.”, a declarat Victor Pițurcă după meciul Voluntari - U Cluj.

Viking - FCSB 1-3

"Roș-albaștrii" au deblocat tabela rapid, ca în meciul de pe Arena Națională, grație reușitei lui Malcom Edjouma (2'). În minutul 26, însă, Tripic a restabilit egalitatea din penalty și a rămas 1-1 până la pauză. La scorul respectiv, FCSB nu se califica.

În partea a doua a meciului, Dică i-a trimis în teren pe Radu Boboc, Răzvan Oaidă, Marco Dulca și pe Ianis Stoica. FCSB a reușit, astfel, să majoreze diferența de două ori: prin Andrei Cordea în minutul 54 și prin Radunovic, în ultimele momente de joc (90+4').

Această performanță va aduce în conturile clubului aproximativ trei milioane de euro, sumă la care se vor mai adăuga și bonusurile din partea UEFA pentru rezultatele din grupe. O victorie în grupe este remunerată cu 500.000 de euro, iar un rezultat de egalitate cu 166.000 de euro. În plus, primul loc la finalul grupei este recompensat cu 650.000 de euro, iar locul doi cu 325.000 de euro.