West Ham nu are frică! Reacția antrenorului după ce și-a văzut adversarele din Conference. Ce a spus despre FCSB

FCSB Conference League David Moyes West Ham Conference League
Data publicarii: Vineri 26 August 2022, 18:14
Data actualizarii: Vineri 26 August 2022, 18:11

FCSB a picat în grupele Conference League cu West Ham, Anderlecht și Silkeborg.

FCSB se va duela cu două nume mari din fotbalul european: West Ham și Anderlecht. "Roș-albaștrii" vor avea de furcă mai ales cu "ciocănarii" din Premire League, care îl au la echipă pe Declan Rice. Fotbalistul deține o cotă pe piață de nu mai puțin 80 milioane de euro, conform Transfermarkt.

David Moyes, antrenorul lui West Ham, se află pe banca tehnică a clubului din Londra din decembrie 2019 și mai are mandat până la finalul lui iunie 2024, asta dacă nu își prelungește contractul între timp.

Scoțianul a avut o reacție categorică în momentul în care și-a văzut adversarele din grupele Conference League. Moyes a evidențiat faptul că își dorește să înceapă cât mai repede competiția, însă, știe faptul că va fi un duel dificil cu FCSB.

Moyes: „La București nu e ușor”

„Le-am văzut. (n.r. tragerile la sorț)s Ok, arată bine. Abia aștept. Am fost în Silkeborg ziua precedentă. Știu de nivelul din Danemarca, a fost dificil duelul pe care l-am avut (n.r. West Ham - Viborg (3-1 / 3-0 în play-off-ul Conference).

Știm că dacă mergem la București nu e ușor, am mai fost acolo. Niciodată nu este ușor, dar se simte bine că ești acolo (n.r. în competiție), nu-i așa? Ne așteaptă momente de bucurie.”, au fost cuvintele lui David Moyes, potrivit bt.com.

Viking - FCSB 1-3, în play-off-ul Conference League

"Roș-albaștrii" au deblocat tabela rapid, ca în meciul de pe Arena Națională, grație reușitei lui Malcom Edjouma (2'). În minutul 26, însă, Tripic a restabilit egalitatea din penalty și a rămas 1-1 până la pauză. La scorul respectiv, FCSB nu se califica.

În partea a doua a meciului, Dică i-a trimis în teren pe Radu Boboc, Răzvan Oaidă, Marco Dulca și pe Ianis Stoica. FCSB a reușit, astfel, să majoreze diferența de două ori: prin Andrei Cordea în minutul 54 și prin Radunovic, în ultimele momente de joc (90+4').

Această performanță va aduce în conturile clubului aproximativ trei milioane de euro, sumă la care se vor mai adăuga și bonusurile din partea UEFA pentru rezultatele din grupe. O victorie în grupe este remunerată cu 500.000 de euro, iar un rezultat de egalitate cu 166.000 de euro. În plus, primul loc la finalul grupei este recompensat cu 650.000 de euro, iar locul doi cu 325.000 de euro.