CS Mioveni FC Arges Ovidiu Hategan VAR Superliga
Data publicarii: Vineri 19 August 2022, 19:07
Data actualizarii: Vineri 19 August 2022, 19:07

Derby-ul local CS Mioveni - FC Argeș a fost întrerupt pentru patru minute ca urmare a unei analize din camera VAR.

În minutul 45, la scorul de 0-0, CS Mioveni a beneficiat de o lovitură liberă din poziție laterală, iar Cristian Dumitru a ales să trimită direct spre poartă. Balonul a prins gazonul în careul mic, înainte să ajungă în brațele portarului Cătălin Straton.

VAR-ul a întrerupt derby-ul CS Mioveni - FC Argeș pentru 4 minute

Straton a prins mingea cu emoții, însă din reluările oferite de televiziunile care transmit partida nu este clar dacă mingea a depășit cu întreaga circumferință linia porții.

Cum în Superliga nu este implementat și Goal-line Technology, sistemul prin care arbitrii sunt înștiințați automat dacă mingea depășește linia porții, cei din camera VAR au fost nevoiți să se ghideze doar după reluările TV.

Centralul Adrian Cojocaru a oprit meciul pentru a fi lămurită faza, iar după patru minute, Ovidiu Hațegan și Adrian Vornicu, arbitrii din camera VAR, i-au transmis că mingea nu a trecut de linia porții, astfel că jocul s-a reluat de la 0-0.