Reacția lui Florin Răducioiu, după CFR Cluj - FCSB 1-1: ”Ei meritau să câștige”

Florin Raducioiu CFR Cluj CFR Cluj - FCSB FCSB Superliga Florin Răducioiu
Data publicarii: Luni 11 Decembrie 2023, 10:27
Data actualizarii: Luni 11 Decembrie 2023, 10:27

Meciul dintre CFR Cluj și FCSB s-a încheiat la egalitate, scor 1-1, în etapa cu numărul 19 din Superliga României.

Un succes i-ar fi permis FCSB-ului să se distanțeze considerabil, la opt puncte față de principala urmăritoare CFR Cluj. În plus, vicecampioana ar fi profitat și de pașii greșiți făcuți de Universitatea Craiova și Rapid, care au fost învinse de Hermannstadt, respectiv FC Voluntari.

Chiar dacă CFR Cluj a condus, FCSB a controlat o bună parte a jocului și a marcat prin Florinel Coman în partea secundă. Reușita superbă a internaționalului român a fost anulată de Sebastian Colțescu după consultatea arbitrajului video.

Florin Răducioiu: ”Ei meritau să câștige”

Fostul mare internațional Florin Răducioiu este de părere că FCSB ar fi meritat mai mult din derby-ul cu CFR Cluj.

„Echipa care merita să câștige e FCSB. Vorbim de 20 de minute în care CFR Cluj a dominat, dar nu poți să joci numai 20 de minute. O echipă care are pretenții trebuie să mențină ritmul intens.

FCSB a încercat să creeze ocazii, să joace fotbal, să înscrie prin orice mijloc, contraatac, atacuri poziționale. FCSB merita mai mult din acest meci”, a spus Florin Răducioiu, la Prima Sport.

CFR Cluj - FCSB 1-1. Vicecampioana rămâne la cinci puncte față de ardeleni

Panagiotis Tachtsidis a deblocat tabela de marcaj în minutul șapte al meciului, doar că Darius Olaru a restabilit egalitatea după un assist elegant provenit de la Florinel Coman, în minutul 26.

În partea secundă, șeptarul FCSB-ului a înscris o superbitate de gol de la aproximativ 30 de metri, însă reușita sa a fost anulată după ce Sebastian Colțescu a revăzut la monitorul VAR un fault comis anterior reușitei.

La capătul celor 90 de minute, cele două echipe au împărțit punctele, iar FCSB (38 de puncte) a ratat șansa să se distanțeze de ocupanta locului secund, CFR Cluj, care rămâne pe doi cu 33 de puncte.