CFR Cluj - FCSB 1-1 | Și-au împărțit punctele frățește, la finalul unui meci cu o fază controversată

CFR Cluj - FCSB CFR Cluj FCSB Superliga
Data publicarii: Duminica 10 Decembrie 2023, 22:00
Data actualizarii: Duminica 10 Decembrie 2023, 22:01

CFR Cluj și FCSB au încheiat la egalitate, scor 1-1, în derby-ul etapei a 19-a din Superliga României.

CFR Cluj - FCSB 1-1

Final de meci!

Minutul 68 - Ocazie pentru FCSB! Coman șutează de la marginea careului, Sava respinge, mingea ajunge la Băluță care șutează puțin pe lângă poartă, însă din poziție de ofsaid.

Minutul 61 - Ocazie pentru FCSB! Florinel Coman îi pasează lui Compagno în interioul careului, italianul șutează puternic la colțul scurt, dar Sava o salvează pe CFR Cluj.

Minutul 51 - GOL anulat pentru FCSB! Florinel Coman marchează cu o super execuție, cu un șut de la peste 15 m, însă reușita este anulată pentru un fault al lui Crețu asupra lui Otele, la o fază anterioară.

A început repriza secundă!

Final de primă repriză!

Minutul 40 - Ocazie pentru FCSB! Florinel Coman îi centrează lui Adrian Șut la marginea careului, care șutează puternic spre vinclu, însă Sava are o intervenție foarte bună.

Minutul 38 - Ocazie pentru CFR Cluj! Bîrligea trimite cu capul peste poartă, dintr-o centrare venită din corner.

Minutul 27 - GOOOL FCSB! Darius Olaru primește mingea în interiorul careului mic în urma unei pase spectaculoase a lui Florinel Coman, iar căpitanul vicecampioanei împinge mingea în poartă.

Minutul 15 - Ocazie pentru CFR Cluj! Mogoș recuperează mingea în apropierea careului, centrează, Otele prinde, însă șutul este ratat.

Minutul 10 - Ocazie pentru CFR Cluj! Tachtsidis îi pasează excelent lui Otele în interiorul careului, însă este incomodat de Ngezana și șutează peste poartă.

Minutul 7 - GOOOL CFR Cluj! Otele îi trimite mingea la marginea careului lui Tachtsidis, care șutează cu stângul la colțul lung și îl învinge pe Târnovanu.

Minutul 1 - Ocazie pentru CFR Cluj! Otele îi pasează lui Avounou în interiorul careului, care șutează cu stângul, însă Târnovanu respinge în corner.

A început partida!

CFR Cluj - FCSB: echipele de start

CFR Cluj: Sava - Kresic, M. Ilie, Morgan - Mogoș, Muhar, Tachtsidis, Camora - Avounou, Bîrligea, Otele

Rezerve: Hindrich - Cr. Manea, Boben, Cvek, R. Filip, Fia, Krasniqi, C. Deac, Juricic

Antrenor: Andrea Mandorlini

FCSB: Târnovanu - Pantea, Ngezana, Dawa, Radunovic - Ov. Popescu, Ad. Șut, Olaru - Al. Băluță, Compagno, Fl. Coman

Rezerve: A. Vlad - V. Crețu, Haruț, Oct. Popescu, Lixandru, Cr. Ganea, D. Rotariu, Radaslavescu, Djokovic

Antrenor: Elias Charalambous

Cu o victorie în ultimele șapte partide din campionat, ardelenii sunt pe locul doi, cu 32 de puncte, la cinci puncte de liderul FCSB, și sunt obligați să câștige pentru a ține pasul în lupta pentru titlu, în care a intrat și Universitatea Craiova după trei victorii consecutive în campionat.

De partea cealaltă, cu o victorie la Cluj, FCSB se poate distanța la opt puncte față de principala contracandidată la titlu, după 19 etape.

CFR Cluj - FCSB, ora 20:00, LIVE TEXT. Derby în Gruia!

CFR Cluj a câștigat ultima oară în fața celor de la FCSB în urmă cu un an, pe 15 decembrie 2022, scor 1-0. De atunci, cele două echipe s-au mai întâlnit de patru ori, iar statistica este net superioară FCSB-ului.

Vicecampioana a câștigat trei meciuri dintre cele patru cu CFR Cluj, toate cu același scor, 1-0, iar un meci s-a încheiat la egalitate, 1-1.

„"Știm că avem un meci mare în fața noastră. CFR Cluj este o echipă bună, mai ales acasă. Ne dorim să câștigăm cele trei puncte. Cred în jucătorii mei, au calitate, chiar dacă nu am jucat foarte bine în ultimele meciuri. Nu trebuie să uităm ce au făcut în acest sezon, că au reușit să ajungă pe primul. Mâine trebuie să arătăm din nou că putem juca bine.

Cred foarte mult în calitatea jucătorilor mei. Și ei știu că pot face mai mult. Nu vreau să se simtă datori față de mine, dar fanilor trebuie să le ofere ceva, pentru că ei au fost mereu alături de echipă”, a spus Elias Charalambous.

Cea mai recentă dispută din Superliga României a avut loc pe 6 august 2023, FCSB-CFR Cluj 1-0, gol marcat de Andrea Compagno, dintr-un penalty scos tot de atacantul italian.