Rapid București - UTA Arad 4-1 | Burmaz stabilește scorul final, în urma unui gol spectaculos

Rapid București - UTA Arad Etapa 28 Superliga Superliga
Data publicarii: Miercuri 28 Februarie 2024, 22:49
Data actualizarii: Miercuri 28 Februarie 2024, 23:04

Urmărim și comentăm împreună meciul dintre Rapid București și UTA Arad LIVE TEXT pe www.sport.ro, dar și pe Facebook Sport.ro.

Rapid - UTA Arad 4-1

Final de meci!

Minutul 90+2 - GOOOL Rapid! Burmaz stabilește scorul final, în urma unui șut de la mare distanță, perfect plasat la vinclu.

• Cristiano Bergodi / Foto: Sport Pictures

Minutul 82 - GOOOL Rapid! Rrahmani primește mingea în urma unei centrări foarte bune și îl învinge pe Iacob cu un șut puternic.

Minutul 52 - Ocazie pentru UTA Arad! Ardelenii ratează o nouă șansă, după ce șutul din afara careului al lui Stolnik este respins în corner de Aioani.

Minutul 51 - Ocazie pentru UTA Arad! Luckassen reia cu capul, puțin pe lângă poartă, din interiorul careului.

A început repriza secundă!

Final de primă repriză!

Minutul 46 - GOOOL UTA Arad! Micovschi primește o centrare foarte bună în interiorul careului și reia cu capul în poartă, după ce a scăpat de marcajul advers.

Minutul 15 - GOOOL Rapid! Bădescu reușește majorarea scorului, la primul meci pe care-l joacă în Liga 1, în urma unui șut puternic, din interiorul careului.

Minutul 1 - GOOOL Rapid! Rrahmani deschide scorul, după ce profită de o eroare majoră a lui Benga, care pasează mult prea ușor, în interiorul careului.

A început partida!

Rapid - UTA Arad: echipele de start

Rapid: Aioani - Braun, Săpunaru, Iacob, Bădescu - Oaidă, Djokovic - Krasniqi, Hasani, Petrila - Rrahmani

Rezerve: Drăghia - I. Cristea, Grigore, Hromada, Cîrjan, Bamgboye, Papeau, Burmaz, El Sawy

Antrenor: Cristiano Bergodi

UTA Arad: Iacob - Căpușă, Stolnik, Benga, Rodrigues - Mihai, De Freitas - Micovschi, Fabry, Omondi - Luckassen

Rezerve: Kucher - Iarasciuc, Trif, A. Lopez, J. Pedro, A. David, R. Stanciu, V. Morar, Al. Tudorie

Antrenor: Mircea Rednic

Cele două echipe își dau întâlnire în Giulești miercuri seară. Ultima dată când Rapid București și UTA Arad s-au confruntat a fost în turul sezonului regulat, moment în care cele două cluburi au remizat 2-2, pe stadionul ”Francisc von Neuman”.

Rapid București - UTA Arad, LIVE TEXT de la ora 21:00 | Giuleștenii pot profita de remiza celor de la CFR Cluj

Rapid București completează podiumul în Superliga României cu 48 de puncte obținute după 27 de etape. Echipa pregătită de Cristiano Bergodi și-a notat până acum 13 victorii, nouă remize și cinci eșecuri în campionat.

De cealaltă parte, UTA Arad se situează pe locul șapte cu 37 de puncte, la egalitate cu locul șase ocupat de FC Hermannstadt. Trupa lui Mircea Rednic a însemnat până acum nouă victorii, 10 remize și opt eșecuri.

Dacă înving, giuleștenii o vor devansa în clasament pe CFR Cluj, locul doi. Ardelenii s-au împotmolit în etapa în curs de Oțelul Galați, după ce au remizat 2-2 pe stadionul adversarilor.