”Un copil!” Gheorghe Mustață a vorbit fără menajamente despre un jucător de la FCSB

FCSB Gheorghe Mustata Nana Antwi Superliga Superliga Gheorghe Mustață / Foto - Gabriel Chirea
Data publicarii: Miercuri 28 Februarie 2024, 10:01
Data actualizarii: Miercuri 28 Februarie 2024, 10:00

FCSB a învins-o duminica trecută pe FC Botoșani pe Arena Națională, scor 3-2, în etapa #27 din sezonul regulat al Superligii României.

Vicecampioana și-a pus ștampila pe prima poziție în clasament. FCSB și-a trecut 58 de puncte în cont după 27 de etape și se află la nouă puncte în fața celor de la CFR Cluj (locul doi), care au un meci în plus.

În minutul 15 al confruntării dintre FCSB și FC Botoșani, Nana Antwi, aflat la debut, a fost eliminat, iar roș-albaștrii au fost nevoiți să evolueze în inferioritate numerică. După ce a părăsit suprafața de teren, fotbalistul a început să plângă.

Gheorghe Mustață, liderul galeriei FCSB, a precizat că lui Nana Antwi i-a părut rău pentru situația în care i-a pus pe vicecampioni. De asemenea, Mustață a sugerat că fotbalistul încă e un copil și trebuie să se mai dezvolte.

”A fost o greşeală a lui Nana, a şi alunecat acolo. S-a întâmplat la poarta la care stăm noi. Nu se pune problema, important este că echipa a câştigat. Mi se pare corect că a început să plângă. În momentul în care un jucător greşeşte la primul meci ca titular…. Iar să faci o asemenea greşeală când tu mergi la campionat este frustrant. Ştiind că ai lăsat echipa în dezavantaj.

Pui în pericol cele trei puncte, ştii că te baţi la campionat. Din punctul meu de vedere este un gest corect al lui. Eu am mai avut anumite reacţii referitor la Tavi Popescu. La Arad am avut o critică la adresa lui, a început să plângă. Este un copil. Şi Nana Antwi este tot un copil. Şi-a dat seama că a greşit la acea fază şi e posibil să pierdem acest meci din cauza lui.

Acum nu trebuie să găsim un motiv. I-a părut rău de ceea ce a făcut şi cam atât”, a spus Gheorghe Mustață, potrivit Fanatik.

FCSB - FC Botoșani 3-2

Florinel Coman a deschis scorul în minutul șase, în urma assist-ului provenit de la Adrian Șut. După un sfert de oră, Nana Antwi a fost eliminat după ce l-a faultat pe Enzo Lopez în minutul 18, iar FCSB a continuat partida în inferioritate numerică, până în minutul 56, când Juan Kaprof a văzut al doilea cartonaș galben și a părăsit prematur suprafața de teren.

În repriza secundă, Francesco Margiotta a restabilit egalitatea în minutul 47, doar că FCSB a revenit pe tabela de marcaj în minutul 71, prin golul lui Joyskim Dawa. Cinci minute mai târziu, Florinel Coman a realizat ”dubla”.

Pe final, ”centralul partidei”, Cătălin Ion Buși, a arătat al treilea cartonaș roșu. Darius Olaru a fost de această dată cel vizat, iar moldovenii au profitat de superioritatea numerică. FC Botoșani a micșorat diferența în minutul 90+4, prin Ofosu, doar că scorul a rămas 3-2 în favoarea roș-albaștrilor, iar FCSB a înregistrat, așadar, toate cele trei puncte.