”U” Cluj - Farul Constanța 1-0 | Victorie importantă pentru gazde, luptă strânsă pentru play-off

”U” Cluj - Farul Constanța Etapa 28 Superliga Superliga
Data publicarii: Miercuri 28 Februarie 2024, 20:27
Data actualizarii: Miercuri 28 Februarie 2024, 20:28

Urmărim și comentăm împreună duelul ”U” Cluj - Farul Constanța LIVE TEXT pe www.sport.ro și Facebook Sport.ro de la ora 18:30.

U Cluj - Farul Constanța 1-0

Final de meci!

• Gica Hagi / Foto - Gabriel Chirea

Standings provided by Sofascore

Minutul 90+5 - Eliminare la Farul Constanța! Cristi Ganea primește al doilea cartonaș galben și implicit pe cel roșu!

Minutul 90 - Ocazie pentru Farul Constanța! Ionuț Cojocaru intră în careu și șutează, dar Gorcea prinde mingea fără probleme!

Minutul 47 - Ocazie pentru U Cluj! Ante Roguljic scapă singur cu Buzbuchi, dar șutează slab, fără probleme pentru portarul advers.

A început repriza secundă!

Final de primă repriză!

Minutul 39 - GOOOL U Cluj! Ionuț Larie comite o eroare majoră, Daniel Popa recuperează mingea, îi pasează lui Dan Nistor, care marchează, fără emoții.

Minutul 19 - Ocazie pentru U Cluj! Dani Nistor îi centrează lui Daniel Popa, dar respinge șutul atacantului.

Minutul 11 - Ocazie pentru Farul Constanța! Louis Munteanu trimite cu capul puțin pe lângă poarta apărată de Gorcea.

A început partida!

U Cluj - Farul Constanța: echipele de start

U Cluj: Gorcea - Chipciu, Masoero, Mitrea, Roger - Silaghi, Simion, Bic, Roguljic - Nistor, Popa

Rezerve: Iliev - Oancea, Pițian, Chinteș, Grobry, Fossati, Rus, Pănoiu, V. Gheorghe, F. Ilie, Anselmo, I. Chirilă

Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău

Farul Constanța: Buzbuchi - Boli, Larie, M. Popescu, Kiki - Vînă, Queiros, Grameni - Ganea, Munteanu, Budescu

Rezerve: Mușat - Sîrbu, Dussaut, Nedelcu, Banu, Deaconu, Cojocaru, Stoian, Doicaru, Rivaldinho

Antrenor: Gheorghe Hagi

Cele două echipe își dau întâlnire miercuri pe ”Cluj-Arena”. Ultima confruntare dintre ”U” și Farul Constanța s-a petrecut în turul sezonului regulat și s-a încheiat 1-1 la Ovidiu.

”U” Cluj - Farul Constanța, LIVE TEXT de la ora 18:30 | Luptă încinsă pentru play-off

În campionat, Farul Constanța se află pe locul cinci cu 41 de puncte. Formația dirijată de Gheorghe Hagi a însemnat până în clipa de față 11 victorii, opt rezultate de egalitate și opt înfrângeri.

De cealaltă parte, ”U” Cluj ocupă locul nouă cu 35 de puncte. Trupa lui Ioan Ovidiu Sabău a înregistrat, în consecință, opt victorii, 11 remize și opt eșecuri după 27 de etape desfășurate în campionat.

În cazul unei victorii, ardelenii pot avansa în zona de play-off, cel puțin temporar. ”U” Cluj ar putea să urce pe locul șase, ocupat în acest moment de FC Hermannstadt cu 37 de puncte.