Poli Iași - Oțelul Galați 1-1 | Cele două nou-promovate și-au împărțit ocaziile și punctele

Poli Iasi Dorinel Munteanu Leo Grozavu Otelul Galati Superliga
Data publicarii: Vineri 03 Noiembrie 2023, 20:00
Data actualizarii: Vineri 03 Noiembrie 2023, 20:02

Poli Iași și Oțelul Galați au încheiat la egalitate, scor 1-1, în etapa a 15-a din Superliga României. În urma acestui rezultat, cele două formații rămân la egalitate de puncte, pe locurile 10 și 11.

Poli Iași - Oțelul Galați 1-1

Final de meci!

Minutul 91 - Ocazie importantă pentru Poli Iași! Phelipe șutează din lateral, Dur-Bozoancă respinge, mingea ajunge la Marchioni, care trimite spre poartă, însă un adversar respinge de pe linia porții.

Minutul 82 - Ocazie pentru Oțelul Galați! Latchouchent ajunge în poziție de unu la unu cu Silviu Lung Jr., șutează pe jos, dar portarul respinge.

Minutul 79 - GOOOL Oțelul Galați! Fatai îi pasează lui Maciel, care pătrunde în careu și marchează.

Minutul 59 - Ocazie pentru Poli Iași! Bordeianu trimite mingea în careu din lovitură liberă, Samayoa reia cu capul spre poartă, însă Dur-Bozoancă a prins fără probleme.

A început repriza secundă!

Final de primă repriză!

Minutul 39 - Ocazie pentru Poli Iași! Matija Katanec reia cu capul spre poarta adversă, însă lovitura trece pe lângă.

Minutul 31 - GOOOL Poli Iași! Cisse pasează greșit și îi trimite mingea lui Harrison, care șutează de la marginea careului de 16 metri, direct în poarta lui Bozoancă.

A început partida!

Poli Iași - Oțelul Galați: echipele de start

Poli Iași: S. Lung - M. Martac, N. Samayoa, M. Katanec, R. Ispas – Bordeianu, J. Marchioni, C. Itu - R. Alin, S. Harrison, A. Gheorghiță

Rezerve: Ailenei, Jatoba, A. Ciobanu, F. Ilie, C. Belu, S. Stefanovici, S. Buș, L. Phelipe, A. Dumitru

Antrenor: Leo Grozavu

Oțelul Galați: C. Dur-Bozoancă - M. Adăscăliței, D. Lovric, J. Cisse, M. Zhelev – J. Cisotti, A. Lopez Varela, M. Silva – F. Maciel, A. Pop, R. Tănasă

Rezerve: R. Stoian, V. Jardan, G. Cârjan, K. Fatai, Ș. Bodișteanu, S. Pereira, D. Zivulic, C. Ghiocel, R. Latouchenti

Antrenor: Dorinel Munteanu

Poli Iași vine după două remize consecutive în campionat, asemenea echipei lui Dorinel Munteanu, care a obținut o remiză și în grupele Cupei României cu FCSB, scor 1-1. Ambele echipe au câte un gol încasat în ultimele două etape, astfel că duelul se anunță a fi unul „încins”, asta și în contextul în care se află pe locurile 10, respectiv 11 în campionat, la egalitate de puncte, 16, cu Oțelul având un golaveraj mai bun.

Echipa lui Leo Grozavu este neînvinsă pe teren propriu în ultimele patru etape, având două goluri încasate și trei marcate. Ultima înfrângere acasă a lui Poli Iași a fost în luna august, în duelul din a cincea etapă cu Universitatea Craiova, scor 1-4.

De cealaltă parte, Oțelul este neînvinsă în deplasare în acest sezon, având cinci remize și două victorii, ultimul rezultat de egalitate fiind obținut în Gruia, cu CFR Cluj, scor 0-0. Echipa lui Dorinel nu a mai încasat gol în deplasare în Superligă de la începutul lui septembrie, de la 2-2 cu Petrolul Ploiești.

Cele două echipe s-au întâlnit sezonul trecut în Liga 2 de trei ori. Meciul tur al sezonului regulat s-a încheiat cu o remiză albă, scor 0-0, în timp ce Poli Iași s-a impus în celelalte două partide.