EXCLUSIV Iencsi a dat verdictul în direct la Pro Arena: „El e unul dintre cei mai importanți jucători de la Rapid”

Vali Andronescu
Data publicarii: Joi 15 Decembrie 2022, 17:41
Data actualizarii: Joi 15 Decembrie 2022, 17:41

Giuleștenii au câștigat împotriva Petrolului Ploiești, scor 3-1.

Fost rapidist și internațional român, Adrian Iencsi a vorbit în exclusivitate la Pro Arena, în cadrul emisiunii Ora Exactă în Sport, despre meciul de miercuri seară, când Rapidul s-a impus fără probleme pe Arena Națională în fața „lupilor galbeni”.

Iencsi a adus credite portarului Horațiu Moldovan, care a gafat la golul lui Gheorghe Grozav din meciul tur (Petrolul - Rapid, 1-0), dar care a apărat lovitura de la 11 metri a lui Jair din partida retur și.

„Mă bucur foarte mult pentru victoria Rapidului, am fost prezent la stadion, pe Arena Națională și chiar dacă jocul nu a fost spectaculos din partea ambelor echipe, până la urma Rapidul și-a meritat victoria, a avut un joc mai bun, mai inteligent, a știut să profite de slăbiciunile din apărarea Petrolului.

(n.r. Vivi Răchită: Și noi am profitat în tur de greșeala lui Horațiu Moldovan) Uite că s-a întors! Ieri a scos Horațiu Moldovan. Chiar mă gândeam înainte să execute penalty-ul (n.r. Jair, minutul 40), ce bine ar fi să scoată șutul Moldovan. Și vedeți cum totul se compensează în viață și în cariera de sportiv.

Și oricum Horațiu e unul dintre cei mai importanți jucători din echipă. Horațiu Moldovan este un portar care dă siguranță echipei, comunică mult, l-am urmărit”, a spus Adrian Iencsi la Pro Arena.

Rapid București - Petrolul Ploiești 3-1

După această victorie, giuleștenii au obținut trei puncte importante în lupta pentru podium. Rapidul a urcat pe trei, lăsând-o pe FCSB pe locul patru.

Dugandzic a deschis scorul în minutul 9, dintr-o lovitură de la 11 metri. Giuleștenii au avut șansa să majoreze diferența, însă Ioniță II a ratat un penalty în minutul 36.

Ulterior, Horațiu Moldovan a avut o intervenție decisivă la o nouă lovitură de la 11 metri, de data aceasta pentru „lupii galbeni”, apărând fără probleme șutul lui Jair.

Grozav a restabilit egalitatea în minutul 60, însp Dugandzic a readus-o pe Rapid în avantaj, iar Pănoiu a securizat punctele în minutul 90+4.