Gică Hagi s-a dezlănțuit după remiza cu FCSB: "Ăla nu e penalty? Toți ai mei au simulat?"

Gheorghe Hagi Farul Constanta FCSB Superliga
Data publicarii: Luni 05 Februarie 2024, 22:32
Data actualizarii: Luni 05 Februarie 2024, 22:44

FCSB a terminat la egalitate cu Farul Constanţa, scor 1-1, în ultimul meci din etapa a 24-a a Superligii de fotbal.

La finalul partidei, tehnicianul celor de la Farul Constanța a avut un discurs dur la adresa arbitrajului, explicând că au fost mai multe faze la care echipa sa a fost dezavantajată.

"Să ai gol valabil... cum să ajungi să tragi liniile dacă jucătorul meu e în afara careului și adversarul e în careu? Era clar că e penalty! L-a atins, e penalty! S-a văzut în întreg stadionul. Știți că? Știți că? Nicio reluare cu Louis?

Trebuie să muncim, să avem puterea să ne luptăm cu de toate, cu toți. Pentru prima repriză tac din gură, dar în a doua am avut ocazii. Meritam să marcăm cel puțin două goluri. Mergem cu acest punct acasă, fotbalul e greu. Dacă ăla e offside, e inacceptabil.

Trebuie să stau, să-i spun că e penalty?. Nu pot să le fac pe toate! S-a văzut cum se lovesc. La Grameni ce a fost? Dați faza asta... Ălă nu e penalty? Toți ai mei au simulat? Am zis și eu cum a zis toată lumea. Mai ales că au fost trei faze. Care sunt clare!

Știam că ne așteaptă un meci greu, că joacă fotbal de plăcere. E bine că în a doua repriză am schimbat și am revenit.

Trebuie să găsesc soluții, să inventez. Dacă nu iese bine, conducerea o să mă dea afară. Până la urmă o să se ajungă și la momentul în care să plec", a spus Gigă Hagi, după partidă.

FCSB - Farul Constanța s-a încheiat 1-1

Liderul a deschis scorul după pauză, prin Baba Alhassan (55), la primulq gol în tricoul roş-albaştrilor. Farul Constanța a egalat in extremis, prin Ionuţ Larie (90+5 - penalty), lovitura de pedeapsă fiind acordată, în urma arbitrajului video, după o fază neclară, un duel între Joyskim Dawa şi doi adversari, Mihai Popescu şi Dragoş Nedelcu.

FCSB a dominat prima repriză şi şi-a creat mai multe ocazii de gol, cele mai clare fiind ratate de Alexandru Băluţă (33) şi Baba Alhassan (38).

În minutul 58, Farul Constanța a pornit pe contraatac, iar Louis Munteanu a marcat din centrarea lui Damien Dussaut, însă golul a fost anulat de VAR pentru un offsaid milimetric.

Gazdele au avut şansa desprinderii pe final, dar Eduard Radaslavescu a ratat din careu în două rânduri (minutele 88, 89). La ultima fază a meciului, FCSB putea obţine victoria, însă lovitura de cap a lui Joyskim Dawa a trecut puţin pe lângă poartă, după cornerul executat de Florinel Coman (90+11).