"Să nu te prind că vrei să bați!" Ionuț Larie, show la interviuri după FCSB - Farul 1-1

Ionut Larie fcsb - farul Superliga
Data publicarii: Luni 05 Februarie 2024, 22:14
Data actualizarii: Luni 05 Februarie 2024, 22:30

Farul a obținut un punct luni seara, pe Arena Națională, scor 1-1, în meciul din etapa a 24-a din Superliga.

Ionuț Larie, căpitanul constănțenilor, a egalat pe final de meci dintr-un penalty contestat de gazde. La finalul partidei, Larie a vorbit despre lovitura de la punctul cu var la care nu a avut nicio emoție. Stoperul în vârstă de 37 de ani a ajuns la șapte goluri în acest sezon (cinci din lovitură de pedeapsă).

Larie a spus la interviuri că i-a zis colegului Louis Munteanu să-și ia gândul de la executarea loviturii de la 11 metri.

"E primul penalty la care nu simt nicio presiune, e prima oară când n-am avut nicio emoție, am mers încrezător, i-am zis lui Louis 'să nu te prind că vrei să bați'!" Doar că am crezut că stă pe loc Ștefan Târnovanu. Putea fi el omul meciului.

Mai este mult până în play-off, sperăm să legăm aceste rezultate pozitive, dacă mai legăm trei victorii, abia atunci putem fi siguri de play-off.

Un meci contra FCSB-ului e plăcut, te simți fotbalist, a fost și un ritm ok, un astfel de meci nu-ți dă decât motive de bucurie.  Noi i-am cântat La Mulți Ani lui lui Gică Hagi, el trebuie să ne facă un cadou acum, așa a promis', a declarat Ionuț Larie, la finalul meciului.

Gică Hagi, managerul Farului, a împlinit 59 de ani luni, în ziua partidei FCSB - Farul 1-1.  Pentru FCSB a marcat Alhassan (55). În minutul 58, Louis Munteanu a marcat pentru Farul, dar golul a fost anulat pe motiv de ofsaid după o lungă consultare a VAR. Farul a egalat în minutul 90+5, prin Larie, care a transformat o lovitură de la 11 metri acordată în urma consultării VAR.

• La meci au asistat 17.305 spectatori.
  • FCSB e neînvinsă de şase etape, în care are patru victorii şi două egaluri.
  • Farul a ajuns la şapte etape fără înfrângere, având patru victorii şi trei egaluri.
  • În tur, FCSB s-a impus cu 1-0.