FCSB - Farul Constanța 1-1 | Liderul face primul pas greșit în 2024, oaspeții obțin un punct în minutele de prelungire

fcsb - farul farul FCSB Superliga
Data publicarii: Luni 05 Februarie 2024, 21:57
Data actualizarii: Luni 05 Februarie 2024, 22:08

Meciul dintre FCSB și Farul Constanța este programat de la ora 20:00, pe Arena Națională din București, și poate fi urmărit în format LIVE TEXT pe www.sport.ro.

FCSB - Farul Constanța 1-1

Final de meci!

Minutul 98 - Ocazie pentru FCSB! Florinel Coman centrează din corner, Dawa ratează la limită din fața porții.

• Siyabonga Ngezana, jucator la FCSB

Minutul 93 - GOOOL Farul Constanța! Larie transformă o lovitură de pedeapsă primită în urma unui fault comis de Dawa.

Minutul 87 - Ocazie pentru FCSB! Florinel Coman centrează la bara a doua, Radaslavescu ratează la limită să trimită mingea în poartă.

Minutul 71 - Ocazie pentru FCSB! Florinel Coman scapă pe contraatac și șutează în unghi din interiorul careului mic, însă Buzbuchi reușește să scoată.

Minutul 56 - GOOOL Farul Constanța! Louis Munteanu restabilește egalitatea pe tabela de marcaj, cu un șut din interiorul careului. Reușita este anulată pentru offside.

Minutul 54 - GOOOL FCSB! Florinel Coman centrează în interiorul careului mic, mingea este deviată și băgată în poartă de un jucător de la Farul.

A început repriza secundă!

Final de primă repriză!

Minutul 36 - Ocazie pentru FCSB! Octavian Popescu îi pasează lui Baba Alhassan, care șutează din poziție singur cu portarul, dar Buzbuchi are o intervenție importantă.

Minutul 33 - Ocazie pentru FCSB! Alex Băluță șutează din afara careului, puțin pe lângă poarta apărată de Buzbuchi.

Minutul 10 - Ocazie pentru FCSB! Luis Phelipe șutează spectaculos din interiorul careului, dar Buzbuchi are o paradă excelentă în fața atacantului.

Minutul 9 - Ocazie pentru FCSB! Octavian Popescu îi pasează pe culoar lui Alexandru Băluță, care șutează la colțul scurt din interiorul careului, însă mingea este prinsă de Buzbuchi.

Minutul 8 - Ocazie pentru Farul Constanța! Vînă îi pasează lui Louis Munteanu, care scapă singur cu portarul, însă șutul său este apărat de Târnovanu. Faza este semnalizată pentru offside.

A început partida!

Echipele de start

• FCSB: Târnovanu - Crețu, Ngezana, Dawa, Radunovici - Lixandru, Șut, Alhassan - Luis Phelipe, Băluță, Oct. Popescu
  • Farul Constanța: Buzbuchi - Dussaut, Larie, M. Popescu, Ganea - Vînă, Lucas Queiros, Deaconu - Ferreira Mosca, Munteanu, Budescu

știre inițială

FCSB este lider detașat în Superliga României după primele 23 de etape. A ajuns la 50 de puncte, dar cele două contracandidate la titlu, CFR Cluj și Rapid, au câștigat în această etapă și se pot apropia de primul loc în cazul unui succes al Farului.

FCSB - Farul Constanța, LIVE TEXT, ora 20:00

Dacă va câștiga meciul cu Farul Constanța, FCSB își poate menține avansul de 11 puncte față de urmăritoare. De partea cealaltă, campioana en-titre a ajuns pe locul cinci, după victoria Universității Craiova cu Sepsi OSK, scor 2-1.

În cazul în care Farul va câștiga, de ziua lui Gică Hagi, atunci constănțenii se vor apropia la 11 puncte de FCSB și pot intra în calculele pentru titlu. În tur, FCSB s-a impus la Constanța, scor 0-1.

Înainte de această partidă, Gică Hagi a declarat la conferința de presă că nu se poata baza pe mai mulți jucători importanți.

"Și nouă ne lipsesc jucători, așa că e același lucru. Și nouă ne lipsește cel mai bun mijlocaș din sezonul trecut, Băluță. Dacă e ceva comun și vouă vi se pare normal, OK! Dacă voi credeți că Băluță, Artean și Nedelcu se înlocuiesc ușor... Anul trecut, au fost baza, iar acum ei nu joacă la mijloc. Scuzați-mă, și mie îmi lipsesc jucătorii, dar eu nu zic nimic", a declarat Hagi.

Şapte victorii, două remize şi două înfrângeri este palmaresul înregistrat de roş-albaştri pe teren propriu în ediţia curentă. De partea cealaltă, dobrogenii sunt neînvinşi în precedentele trei deplasări din campionat, interval în care au bifat două succese (3-2 la Poli Iaşi, 2-1 la Universitatea Craiova) şi un egal (0-0 la UTA).

Cele două echipe s-au mai întâlnit în principala competiţie internă de 35 de ori, de 23 de ori s-au impus roş-albaştrii bucureşteni, de opt ori au câştigat dobrogenii, iar alte patru partide s-au terminat la egalitate.