Fostul antrenor de la CFR și Dinamo, uimit după ce a văzut în Gruia: "CFR nici n-a forțat!"

Vasile Miriuta CFR Cluj Dinamo Superliga
Data publicarii: Vineri 23 Februarie 2024, 22:09
Data actualizarii: Vineri 23 Februarie 2024, 22:07

CFR Cluj a învins clar Dinamo, scor 4-0, în runda cu numărul 27 din Liga 1.

După 0-0 la pauză, CFR Cluj s-a dezlănțuit în repriza secundă. Golurile lui Daniel Bîrligea, Karlo Muhar și dubla lui Philip Otele au adus victoria clară cu 4-0 pentru echipa lui Adrian Mutu, care a urcat temporar pe locul 2.

Vasile Miriuță, după CFR Cluj - Dinamo 4-0: "Nu mă așteptam! CFR nici nu a forțat"

Vasile Miriuță (55 de ani), antrenorul care a lucrat atât la Dinamo, cât și la CFR Cluj, a rămas surprins de prestația modestă a formației bucureștene, mai ales că ardelenii i-au dat impresia că nu forțează.

"Sincer, nici eu nu m-aș fi așteptat la 4-0. Dinamo venea după două victorii, după meciuri în care a arătat mai bine. În partida de astăzi, părerea mea e că CFR nici n-a forțat și a fost 4-0.

Dinamo, foarte modestă din toate punctele de vedere. CFR a apăsat pe accelerație doar în câteva momente. Nu știu dacă Dinamo a avut vreo ocazie, poate doar la centrarea lui Bani și lovitura cu capul a lui Selmani. Supriză pentru mine Dinamo. Nu știu dacă a fost umilită, dar 4-0 e 4-0, nu e 1-0 sau 2-0", a spus Vasile Miriuță, la Prima Sport.

• Grație victoriei de vineri seară, CFR Cluj a urcat, cel puțin temporar, pe locul secund, cu 48 de puncte, la egalitate cu Rapid și la șapte lungimi în spatele liderului FCSB, ambele cu un meci mai puțin.
  • Pentru Dinamo este primul eșec după două victorii consecutive în Liga 1. "Câinii" rămân pe locul 15, penultimul, cu 22 de puncte.
  • În runda următoare, CFR Cluj va juca la Galați contra Oțelului (marți, 21:00), în timp ce Dinamo va primi vizita lui FC Hermannstadt (marți, 18:00).