CFR Cluj - Dinamo 4-0. "Câinii" s-au prăbușit în repriza secundă: patru goluri încasate în 30 de minute

Dinamo Adi Mutu CFR Cluj\ Zeljko Kopic Fotbal intern
Data publicarii: Vineri 23 Februarie 2024, 21:52
Data actualizarii: Vineri 23 Februarie 2024, 21:51

CFR Cluj a învins clar Dinamo, scor 4-0, în runda #27 din Liga 1. Toate golurile ardelenilor au fost marcate în repriza secundă, în decurs de 30 de minute.

CFR Cluj - Dinamo 4-0

• Grație victoriei de vineri seară, CFR Cluj a urcat, cel puțin temporar, pe locul secund, cu 48 de puncte, la egalitate cu Rapid și la șapte lungimi în spatele liderului FCSB, ambele cu un meci mai puțin.
  • Pentru Dinamo este primul eșec după două victorii consecutive în Liga 1. "Câinii" rămân pe locul 15, penultimul, cu 22 de puncte.
  • În runda următoare, CFR Cluj va juca la Galați contra Oțelului (marți, 21:00), în timp ce Dinamo va primi vizita lui FC Hermannstadt (marți, 18:00).

Minutul 90+3: Final! CFR Cluj - Dinamo 4-0.

Minutul 82: GOL CFR Cluj! Gazdele scapă din nou pe contraatac, iar Avounou îl servește excelent pe Otele, care face dubla după ce rămâne singur cu Golubovic.

Minutul 79: GOL CFR Cluj! Gazdele rezolvă meciul cu încă o reușită. Nigerianul Peter Michael, abia intrat pe teren, pasează perfect în careu pentru Otele, care înscrie pentru 3-0 cu un șut din prima.

Minutul 68: GOL CFR Cluj! Karlo Muhar înscrie cu capul din 6 metri după un corner executat perfect de Ciprian Deac, aflat la meciul cu numărul 400 în Liga 1.

Minutul 67: Ocazie CFR Cluj! Otele primește într-o poziție excelentă în careul advers, însă șutul nigerianului este blocat de Edgar Ie.

Minutul 64: Ocazie Dinamo! Ahmed Bani centrează bine din lovitură liberă, iar Selmani trimite cu capul puțin pe lângă poartă.

Minutul 52: GOL CFR Cluj! Ardelenii scapă pe contraatac, Tachtsidis îi pasează lui Bîrligea, iar atacantul lui CFR Cluj îl învinge pe Golubovic.

Minutul 46: Începe repriza secundă.

Minutul 45+2: Pauză! CFR Cluj - Dinamo 0-0.

Minutul 45+1: Edgar Ie are o intervenție excelentă în fața lui Otele, la un duel unu contra unu în careul dinamovist.

Minutul 44: Ocazie CFR Cluj! După un corner al gazdelor, Tachtsidis trimite milimetric pe lângă bară. Birligea și Otele nu reușește să devieze balonul în plasă din doi metri.

Minutul 40: Ocazie CFR Cluj! După un henț nesemnalizat al lui Birligea, mingea ajunge la Otele, însă nigerianul întârzie șutul și irosește încă o ocazie.

Minutul 35: Ocazie CFR Cluj! Otele pătrunde în careul dinamovist , încearcă să îl fenteze pe Gabriel de Moura și șutează puțin peste transversală.

Minutul 22: Ocazie CFR Cluj! Cristi Manea centrează în fața porții, iar Velkovski respinge puțin pe lângă propria poartă, câțiva centimetri salvându-l de la un autogol.

Minutul 13: Prima ocazie a lui Dinamo! Pavicic șutează pe poartă după o respingere greșită a lui Boben, dar Sava prinde fără emoții.

Minutul 11: Bordușanu încearcă un șut de la mare distanță, dar mingea este blocată de Boben.

INFO: Înaintea meciului, jucătorii lui Dinamo au afișat un mesaj de susținere pentru legenda clubului, Gigi Mulțescu, care are probleme de sănătate.

Minutul 1: Începe meciul! Dinamo este susținută în Gruia de un număr important de fani.

• Antrenor: Zeljko Kopic

CFR Cluj și-a recăpătat moral după victoria categorică obținută împotriva lui FCU Craiova etapa precedentă, scor 1-3, însă nu va avea un meci deloc ușor în fața unui Dinamo dezlănțuit.

„Cred că bine (n.r. - va fi primit de fanii lui Dinamo). Nu ar avea de ce să mă primească altfel, cât am fost acolo am câştigat cu Dinamo. Fotbalul românesc are nevoie de Dinamo, e bine pentru noi să rămână în Liga I. Mă bucur că au revenit şi sper să continue în Liga I.

Întotdeuna când am jucat împotriva lui Dinamo a fost un meci special, dar asta nu schimbă cu nimic că sunt profesionist şi îmi fac treaba. E o echipă de tradiţie”, a spus Adi Mutu la conferința de presă.

Dinamo caută a treia victorie consecutivă în campionat

„Câinii” au bătut Farul Constanța și Oțelul Galați în ultimele două etape și nu vor să iasă din pasa bună pe care o traversează.

„După aceste două victorii, ne așteaptă un meci tare. CFR Cluj e o echipă cu multă calitate și joacă un fotbal bun. Dacă vrem să luăm puncte, trebuie să fim buni decât în precedentele partide. Am lucrat mult pentru acest meci.

Cu privire la lot, Politic nu va fi cu siguranță la meci. Și nici Amzăr nu va fi gata. Iar unul sau doi jucători sub semnul întrebării. Dar am 26 de jucători în lot. Dacă unii nu pot juca, e o ocazie pentru alții să arate că au calitate. Edgard Ie e pregătit, va fi în echipă.

Suntem toți fericiți când se vorbește frumos despre munca noastră, dar eu mă concentrez pe muncă și jucători. Ei sunt cei mai importanți”, a spus Zeljko Kopic la conferința de presă dinaintea meciului cu CFR Cluj.

Cele două echipe s-au mai întâlnit în principala competiţie internă de 55 de ori, de 25 de ori s-au impus clujenii, de 20 de ori au câştigat bucureştenii, iar alte 10 partide s-au terminat la egalitate.

Ultimul meci dintre cele două echipe s-a disputat 8 octombrie 2023, pe terenul lui Dinamo și s-a încheiat la egalitate, scor 1-1. Golurile au fost marcate de H. Abdallah și D. Bîrligea.

Înaintea acestui meci, CFR Cluj ocupă locul trei în clasament, cu 45 de puncte: 13 victorii, șase rezultate de egalitate și șapte înfrângeri.

De partea cealaltă, Dinamo se află în partea de jos a clasamentului, pe locul 15, cu 22 de puncte: șase victorii, patru remize și 16 eșecuri au înregistrat ”câinii roșii”.