FCSB aniversare gica hagi Arena Nationala farul fcsb - farul Superliga FCSB - Farul, scor 1-1 / Foto - Gabriel Chirea
Data publicarii: Marti 06 Februarie 2024, 15:39
Data actualizarii: Marti 06 Februarie 2024, 15:48

Gică Hagi a împlinit vârsta de 59 de ani în ziua meciului FCSB - Farul.

FCSB - Farul Constanța s-a încheiat nedecis, scor 1-1

Liderul Superligii a deschis scorul după pauză, prin Baba Alhassan (55), la primul gol în tricoul "roş-albaştrilor". Farul Constanța a egalat in extremis, prin Ionuţ Larie (90+5 - penalty), lovitura de pedeapsă fiind acordată, în urma arbitrajului video, după o fază neclară, un duel între Joyskim Dawa şi doi adversari, Mihai Popescu şi Dragoş Nedelcu.

FCSB a dominat prima repriză şi şi-a creat mai multe ocazii de gol, cele mai clare fiind ratate de Alexandru Băluţă (33) şi Baba Alhassan (38). În minutul 58, Louis Munteanu a marcat din centrarea lui Damien Dussaut, însă golul a fost anulat de VAR pentru un offsaid milimetric.

• FCSB - Farul, scor 1-1 / Foto - Gabriel Chirea

Gazdele au avut şansa desprinderii pe final, dar Eduard Rădăslăvescu a ratat din careu în două rânduri (minutele 88, 89). La ultima fază a meciului, FCSB putea obţine victoria, însă lovitura de cap a lui Joyskim Dawa a trecut puţin pe lângă poartă, după cornerul executat de Florinel Coman (90+11).

FCSB e lider, Farul ocupă locul al cincilea

În acest moment, FCSB (51p) e liderul clasamentului Superligii, fiind urmată de CFR Cluj (42p, +19), FC Rapid 1923 (42p, +15), CSU Craiova (37p, +6) și FCV Farul (37p, +1). Pentru ultimul loc de play-off se luptă Sepsi OSK (33p, +5), FC Hermannstadt (33p, +5), FCU Cluj (32p) și Petrolul (31p).

Până la finalul sezonului regulat, "roș-albaștrii" mai au de jucat cu Sepsi OSK (11 februarie / acasă), FCU Cluj (19 februarie / deplasare), FC Botoșani (24 februarie / acasă), FC Voluntari (28 februarie / deplasare) și Petrolul (2 martie / acasă), în timp ce "marinarii" vor înfrunta pe Dinamo (12 februarie / acasă), Sepsi OSK (19 februarie / deplasare), Oțelul Galați (24 februarie / acasă), FCU Cluj (28 februarie / deplasare) și CFR Cluj (2 martie / acasă).