Reacția lui Joyskim Dawa după penalty-ul controversat acordat în FCSB - Farul: "Am fost șocat"

Joyskim Dawa Farul Constanta FCSB Superliga
Data publicarii: Marti 06 Februarie 2024, 11:16
Data actualizarii: Marti 06 Februarie 2024, 11:30

FCSB a terminat la egalitate cu Farul Constanţa, scor 1-1, în ultimul meci din etapa a 24-a a Superligii de fotbal.

Oaspeții au egalat în minutele de prelungiri, în urma unui penalty acordat după o fază controversată și intens analizată.

Chiar dacă Ion Crăciunescu a declarat că penalty-ul a fost acordat în mod corect, Joyskim Dawa consideră că decizia a fost una eronată.

"Sunt dezamăgit. Am făcut un meci foarte bun împotriva unei echipe bune. Am primit acest gol la final. Cred că a fost un cadou din partea arbitrului. Asta ne-a costat câteva puncte, dar trebuie să mergem înainte.

Am fost șocat, dar orice e posibil în fotbal. Am văzut reluarea. Coman și Olaru sunt importanți pentru noi. Campionatul e lung. Avem play-off-ul, va fi greu. Trebuie să ne concentrăm, luăm meci cu meci și vom vedea după.

Toate meciurile sunt grele, nu ai meciuri ușoare. Trebuie să ne concentrăm să scoatem maximum pentru play-off. Toate echipele din play-off sunt contracandidate, nu doar CFR sau Farul. Trebuie să ne concentrăm asupra tuturor echipelor", a spus jucătorul, după meci.

FCSB - Farul Constanța s-a încheiat 1-1

Liderul a deschis scorul după pauză, prin Baba Alhassan (55), la primulq gol în tricoul roş-albaştrilor. Farul Constanța a egalat in extremis, prin Ionuţ Larie (90+5 - penalty), lovitura de pedeapsă fiind acordată, în urma arbitrajului video, după o fază neclară, un duel între Joyskim Dawa şi doi adversari, Mihai Popescu şi Dragoş Nedelcu.

FCSB a dominat prima repriză şi şi-a creat mai multe ocazii de gol, cele mai clare fiind ratate de Alexandru Băluţă (33) şi Baba Alhassan (38).

În minutul 58, Farul Constanța a pornit pe contraatac, iar Louis Munteanu a marcat din centrarea lui Damien Dussaut, însă golul a fost anulat de VAR pentru un offsaid milimetric.

Gazdele au avut şansa desprinderii pe final, dar Eduard Radaslavescu a ratat din careu în două rânduri (minutele 88, 89). La ultima fază a meciului, FCSB putea obţine victoria, însă lovitura de cap a lui Joyskim Dawa a trecut puţin pe lângă poartă, după cornerul executat de Florinel Coman (90+11).