FC Botoșani - FC Argeș 0-0 | Arbitrul pune capăt meciului în minutul 90+12. VAR-ul a dat lovitura din nou

Live text: FC Botosani - FC Arges
Data publicarii: Joi 01 Septembrie 2022, 18:00
Data actualizarii: Joi 01 Septembrie 2022, 20:59

FC Botoșani - FC Argeș, partidă contând pentru etapa a opta din Liga 1, s-a încheiat 0-0, chiar dacă ambele echipe au avut faze periculoase.

FC Botosani
0-0
Etapa 8
FC Arges
MIN '90+12
Final

Final! Arbitrul pune punct meciului în minutul 90+12.

MIN '90+3
Inceput

Arbitrajul video intervine în urma unui posibil henț în careu, însă arbitrii din camera VAR lasă jocul să continue. Centralul dictează opt minute de prelungire. Ambele echipe par că se mulțumesc cu un rezultat de egalitate, se joacă mai mult la mijloc.

MIN '70
Ratare

Botoșănenii caută deschiderea scorului. Mateus primește balonul în flancul drept, își face mingea și trage puternic spre poarta apărată de Straton, însă goalkeeper-ul este atent și evită golul. Gazdele rămân periculoase în careul Argeșului și presează formația antrenată de Constantin Schumacher.

MIN '47
Ratare

Mailat primește o pasă bună în marginea careului, ridică privirea, își numără pașii și plasează mingea în vinclul porții, însă șutul nu are putere, iar goalkeeper-ul argeșenilor respinge balonul cu succes.

Ratare

Iluzie optică! Gazdele sunt foarte periculoase și ajung într-o poziție favorabilă la poarta oaspeților, iar Constantin a fost deosebit de aproape să-și împingă mingea în proprie poartă. Botoșani beneficiază de un corner.

MIN '27
Ratare

Ce ratare! Botoșani beneficiază de o lovitură liberă. Camara primește o pasă lobată, Straton iese hazardat, însă fotbalistul gazdelor ratează colosal. Jocul a prins culoare, însă nimeni nu fructifică pentru moment.

MIN '23
Ratare

Argeșul, extrem de aproape de a debloca tabela. Garita primește o pasă lungă din flancul drept și lovește balonul cu capul, iar mingea trece razant de bara lui Pap. Tușierul ridică fanionul, este ofsaid.

MIN '21
Ratare

Gazdele caută deschiderea scorului. Țigănașu primește o pasă în banda stângă, ridică privirea și caută lovitura de cap a lui Camara, însă, Constantin este pe fază și respinge balonul. Argeșul înlătură pericolul de la propria poartă.

MIN '1
Inceput

Arbitrul fluieră începutul meciului. FC Argeș a beneficiat de lovitura de start și va ataca de la dreapta la stânga în prima repriză a partidei din Superliga.

Lineup
Echipele de start!

FC Botoșani: Pap - Sno, Dican, Seroni, Țigănașu, Ivanov, Perianu, Mussis - Mateus, Camara, Mailat;
FC Argeș: Straton - Tofan, Constantin, Dobrosavlevici, Vianna - Meza Colli, Njike - Ișfan, Donisa, Latovlevici - Garita.
01-09-2022 14:09

FC Botoșani - FC Argeș, LIVE TEXT, de la 18:00

FC Botoșani vine după primul eșec înregistrat în acest sezon, 0-1 contra Universității Craiova. Echipa lui Mihai Teja ocupă acum locul 6, cu 11 puncte, însă are două meciuri în minus față de liderul FC Argeș.

De partea cealaltă, FC Argeș are două victorii consecutive și ocupă locul 5, cu 12 puncte strânse în primele șapte etape.

Ambele formații au șansa de a urca pe locul 3 în cazul unei victorii pe Stadionul Municipal din Botoșani.

FC Botoşani şi FC Argeş s-au mai întâlnit de patru ori în principala competiţie internă, fiecare reuşind câte două succese.

Prima dispută a avut loc pe 21 august 2020, FC Argeş - FC Botoşani 2-3. În returul sezonului regulat 2020-2021, pe 14 ianuarie 2021, piteştenii au învins în deplasare cu 1-0.

Cea mai recentă confruntare a fost şi cea mai spectaculoasă: 7 martie 2022, FC Botoşani - FC Argeş 1-2, rezultat în urma căruia piteştenii au trecut peste gruparea moldavă în clasament şi s-au calificat play-off-ul ediţiei precedente, transmite LPF.