Farul Constanța - FCU Craiova 3-2. Hagi, victorie la limită, după ce a condus cu 3-0

Farul Constanta FCU Craiova Superliga
Iosif Pintilie
Data publicarii: Luni 24 Ianuarie 2022, 21:57
Data actualizarii: Luni 24 Ianuarie 2022, 22:01

Farul Constanța s-a impus la limită în meciul cu FCU Craiova, scor 3-2, după ce a condus cu 3-0.

În urma acestui rezultat, Farul și-a securizat locul șase. Acum are 35 de puncte și este la egalitate cu Universitatea Craiova. Prima din play-out este Rapid, cu 32 de puncte.

Farul - FCU Craiova 3-2

• Farul Constanța

Minutul 90+3: Final de meci!

Minutul 89: GOOOL FCU Craiova! Asamoah duce scorul la 3-2 cu un șut puternic, pe jos, din interiorul careului, care l-a lăsat fără replică pe Aioani.

Minutul 52: GOOOL FCU Craiova! Baeten a centrat în careu pentru Campagno, iar acesta a punctat cu o lovitură de cap.

Minutul 46: S-a reluat jocul!

Minutul 45+2: PAUZĂ!

Minutul 45: GOOOL Farul Constanța! Omoh primește o pasă excelentă, îl driblează pe Achim în interiorul careului și trage cu interiorul la colțul lung, fără nicio șansă pentru Popa.

Minutul 32: GOOOL Farul Constanța! Jefte primește o pasă superbă de la Purece, este lăsat liber în careu și îl execută pe Popa cu un șut din prima, cu dreptul.

Minutul 5: GOOOL Farul Constanța! Omoh înscrie cu un șut superb de la peste 25 de metri.

Minutul 1: Fluier de start!

Echipele de start:

• Farul: Aioani - Boboc, Larie, Ghiță, de Nooijer - Ciobanu, Artean, Grameni - Purece, Jefte, Omoh
  • FCU Craiova: Popa - Negru, Kovacic, Diallo, Huyghebaert - Asamoah, Achim, van Durmen - Baeten, Bălan, Marquet

Meciul este unul foarte important. Farul este echipa cu a doua cea mai bună defensivă din competiția internă, cu doar 13 goluri încasate, în timp ce FCU Craiova a încasat 21 de goluri în acest sezon, adică o medie de un gol pe meci.

Singura întâlnire directă dintre cele două echipe a avut loc în tur, când duelul dintre cele două echipe s-a încheiat la egalitate, 1-1, după golurile lui Claudiu Bălan, respectiv Adrian Petre.