Cum a judecat Marius Avram lovitura de pedeapsă primită de Rapid în meciul cu Chindia: „Eu spun asta!”

Marius Avram Jeremy Corinus Marko Dugandzic Rapid - Chindia Superliga Superliga Marius Avram
Data publicarii: Duminica 26 Februarie 2023, 08:59
Data actualizarii: Duminica 26 Februarie 2023, 08:59

Cele două formații s-au confruntat în etapa cu numărul 27 din Superligă.

Rapid București s-a impus cu 2-0 și a devansat-o pe FCSB în clasament. Giuleștenii au 49 de puncte și ocupă locul trei, în timp ce rivala se situează pe patru cu 48 de puncte, dar și cu un joc în mână.

În minutul 66, Marko Dugandzic a fructificat o lovitură de la 11 metri. Arbitrul arătase punctul cu var după ce Jeremy Corinus îl faultase pe atacantul croat, golgheter în campionat cu 16 goluri.

Fost mare arbitru, Marius Avram a vorbit despre decizia lui Andrei Chivulete de a dicta lovitură de pedeapsă și a evidențiat faptul că este un penalty moale, remarcând, totuși, un contact subțire între Dugandzic și Corinus.

„Vedem clar că Dugandzic lovește mingea, pot să spun asta 100%. Fundașul celor de la Chindia se aruncă cu piciorul stâng înspre minge, dar nu o lovește. Pare că se vede un contact între cele două picioare. Eu spun că-l lovește pe Dugandzic în călcâi.

E un penalty soft, dar are argumente, este contact. Până la urmă, înclin să-i dau dreptate lui Chivulete, dar e greu să-mi dau seama din reluările acestea. Mi-ar fi plăcut să văd din unghiul în care vede el faza”, a spus Marius Avram, potrivit Digi Sport.

Rapid București - Chindia Târgoviște 2-0

După o primă repriză tăcută, exceptând al doilea cartonaș galben luat de Tiberiu Căpușă care a însemnat eliminarea sa, Rapid a reușit să securizeze cele trei puncte în partea secundă.

Marko Dugandzic a fructificat o lovitură de la 11 metri în minutul 66, după ce fusese faultat în careu, iar Dejan Boldor și-a introdus mingea în proprie poartă două minute mai târziu, iar giuleștenii au cucerit cele trei puncte fără prea mari probleme.