Alexandru matan Columbus Crew MLS Stranieri
Data publicarii: Duminica 26 Februarie 2023, 08:36
Data actualizarii: Duminica 26 Februarie 2023, 08:35

Alexandru Mățan (23 de ani) a revenit în echipa lui Columbus Crew, după un împrumut de mai puțin de cinci luni la Rapid.

Revenit în SUA după ce Rapid a decis să nu-i activeze clauza de transfer definitiv, Mățan a fost titular pentru Columbus Crew în meciul de pe terenul celor de la Philadelphia Union, contând pentru prima etapă a noului sezon din MLS.

Alexandru Mățan a revenit printre titularii lui Columbus Crew în MLS

Columbus Crew a pierdut clar, scor 1-4, în ciuda faptului că a deschis scorul în minutul 28, după un autogol al lui Jakob Glesnes. Pentru Philadelphia Union au marcat Daniel Gazdag (45+3', penalty și 72', penalty), Julian Carranza (52' și 80').

Alexandru Mățan a fost titular la Columbus Crew și a jucat până în minutul 86, când a fost înlocuit cu americanul Sean Zawadzki.

Mățan a primit nota 6,7 pe site-ul de specialitate Sofascore, peste media echipei. Fostul internațional român de tineret nu a expediat niciun șut pe poartă, însă s-a remarcat la alte capitole: 3 driblinguri reușite din 5 încercate, 35 de pase reușite din 38 (92% acuratețe) și 5 dueluri câștigate din 9.

În sezonul trecut, Mățan a jucat în doar șase meciuri (în total 26 de minute) ale lui Columbus Crew din MLS, însă în niciunul nu a fost titular.