Cum a comentat Elias Charalambous plecarea lui Deian Sorescu

Data publicarii: Vineri 26 Mai 2023, 16:45
Data actualizarii: Vineri 26 Mai 2023, 16:44

FCSB se va duela cu Rapid București în ultimul meci din campionat.

Cele două echipe se vor confrunta sâmbătă, 27 mai, de la ora 20:30, pe Arena Națională. FCSB se situează pe locul doi cu 46 de puncte, în timp ce Rapid București se află pe a cincea poziție cu 35 de puncte.

După ce gruparea „roș-albastră” a ratat titlul, în urma înfrângerii cu Farul Constanța (2-3) din penultima etapă din play-off, Gigi Becali a răbufnit și a evidențiat că nu va prelungi contractele jucătorilor care expiră în această vară.

În această situație se află și Deian Sorescu, împrumutat de la Rakow. Elias Charalambous, antrenorul lui FCSB, a evitat să discute pe tema asta și a evidențiat că tot ce își dorește e să încheie sezonul.

„(n.r. despre plecarea lui Sorescu) Nu am avut timp să vorbim despre asta. Începând de luni, vom avea timp să vorbim despre această situație.În momentul acesta, vreau doar să trecem peste jocul de mâine, să încheiem sezonul. Acesta este fotbalul.

Nu trebuie să ne relaxăm, trebuie să ne întoarcem mai puternici în noul sezon”, a spus Elias Charalambous.

Farul Constanța - FCSB 3-2

FCSB a început în forță partida de la Ovidiu. Adrian Șut a deschis scorul în minutul opt cu o execuție de excepție, iar Andrea Compagno a majorat diferența în minutul 17.

Criciuma Mateus a redus din diferență în minutul 42, iar la pauză, FCSB era deasupra Farului Constanța în clasament.

În partea secundă, însă echipa de la malul mării a intrat cum nu se putea mai bine în joc. Tudor Băluță a restabilit egalitatea în minutul 59, iar Louis Munteanu a adus victoria în minutul 86.

Formația dirijată de Gică Hagi a reușit, în consecință, să obțină toate cele trei puncte și să câștige campionatul României!