Motivul pentru care Andrea Compagno a ales campionatul României

Data publicarii: Vineri 26 Mai 2023, 16:15
Data actualizarii: Vineri 26 Mai 2023, 16:15

Andrea Compagno (27 de ani) se află la FCSB de la sfârșitul verii lui 2022.

Vârful italian a semnat cu gruparea „roș-albastră” până în sezonul 2023/24 și deține o opțiune prin care își poate prelungi înțelegerea cu încă doi ani. Înainte de FCSB, Andrea Compagno a evoluat pentru FCU Craiova (2020 - 2022).

Motivul pentru care Andrea Compagno a ales campionatul României: „Aveam nevoie de asta”

Atacantul a ratat titlul cu FCSB, după ce „roș-albaștrii” au pierdut cu Farul Constanța în penultima etapă, scor 2-3. Andrea Compagno a remarcat faptul că pentru el e o dezamăgire enormă, pentru că nu s-a impus în Superligă cu FCSB.

„Vin după o dezamăgire sportivă, pentru că am ratat șansa de a câștiga campionatul. Rolul meu este din ce în ce mai important și, evident, că nu pot fi decât mulțumit de sezonul meu și sper să fie un pas înainte în carieră”, a spus Andrea Compagno, potrivit Radio Sportiva.

De asemenea, vârful italian a evidențiat motivul pentru care a ales campionatul României, după ce a părăsit-o pe Tre Fiori, echipă din primul eșalon din San Marino.

„De ce România? Aveam nevoie de o relansare, iar în Italia perspectivele nu erau ideale, căutam experiență în străinătate, unde să mă impun și apoi să mă întorc.

Mi-a mers bine la U Craiova 1948 și apoi am venit FCSB. Campionatul României este departe de primele campioante din Europa, dar tot produce talente care ajung în Italia și în Europa și se prezintă bine”, a mai spus Andrea Compagno.

Farul Constanța - FCSB 3-2

FCSB a început în forță partida de la Ovidiu. Adrian Șut a deschis scorul în minutul opt cu o execuție de excepție, iar Andrea Compagno a majorat diferența în minutul 17.

Criciuma Mateus a redus din diferență în minutul 42, iar la pauză, FCSB era deasupra Farului Constanța în clasament.

În partea secundă, însă echipa de la malul mării a intrat cum nu se putea mai bine în joc. Tudor Băluță a restabilit egalitatea în minutul 59, iar Louis Munteanu a adus victoria în minutul 86.

Formația dirijată de Gică Hagi a reușit, în consecință, să obțină toate cele trei puncte și să câștige campionatul României!