Universitatea Craiova Alexandru Mitrita Superliga Superliga
Data publicarii: Sambata 05 August 2023, 10:25
Data actualizarii: Sambata 05 August 2023, 10:24

Alexandru Mitriță (28 de ani) a revenit la Universitatea Craiova după patru ani petrecuți în străinătate.

De când a revenit, winger-ul a bifat deja patru apariții în campionat. Mai mult, Alexandru Mitriță a și contribuit la două goluri ale echipei pregătite de Laurențiu Reghecampf, cu două pase decisive: împotriva lui Dinamo (2-0) și lui CFR Cluj (1-1).

Cu Alexandru Mitriță în teren, Universitatea Craiova a părut că are mult mai multă forță de lucru. Împotriva lui Hermannstadt, în ultima etapă, mingile au trecut mai tot timpul în banda stânga pe la fostul jucător de la New York City.

După meci, la flash-interiviu, Laurențiu Reghecampf a fost înrebat dacă nu cumva oltenii sunt dependenți de eficiența lui Alexandru Mitriță, iar tehnicianul Craiovei a folosit doar cuvinte de laudă la adresa fotbalistului său.

„(n.r. Este dependentă Craiova de Mitriţă?) Dacă analizăm tot ce s-a întâmplat până acum, clar. Are o tehnică foarte bună, are explozie. Din păcate, trebuia să mai marcăm un gol. Alex este în formă. Suferim în anumite momente pe faza de apărare. Trebuie să mai lucrăm la acest lucru”, a spus Laurențiu Reghecampf.

Alexandru Mitriță, în schimb, a precizat că își dorește mai mult să-și ajute echipa cu pase decisive și că nu pune atât de mult accent pe goluri. De când a revenit, winger-ul nu a reușit încă să împingă mingea poartă.

„Îmi doresc să dau gol, dar îmi doresc să ofer cât mai multe assist-uri să ajut echipa să câștigăm. Nu sunt importante golurile pentru mine în acest moment”, au fost cuvintele lui Alexandru Mitriță, după victoria Universității Craiova cu FC Hermannstadt (1-0).

Universitatea Craiova - FC Hermannstadt 1-0

Andrei Ivan a deschis scorul în minutul 16, iar tabela a rămas nemodificată până la finalul celor 90 de minute. Partida s-a încins însă pe final, când FC Hermannstadt putea da lovitura!

În minutul 90+1, Andrei Ivan a ratat o mare ocazie, iar în minutul 90+7, Laurențiu Popescu a avut o paradă spectaculoasă și a salvat-o pe Universitatea Craiova de golul egalizator.