Reghecampf nu s-a ferit de cuvinte, atunci când a vorbit despre câștigarea titlului cu Universitatea Craiova

Universitatea Craiova Laurentiu Reghecampf Superliga Superliga Laurentiu Reghecampf
Data publicarii: Sambata 05 August 2023, 08:16
Data actualizarii: Sambata 05 August 2023, 08:15

Universitatea Craiova a învins-o pe FC Hermannstadt cu 1-0.

Cele două cluburi s-au întâlnit pe stadionul „Ion Oblemenco” vineri seară. Cu aproximativ 10.000 de spectatori aflați în tribune, oltenii au reușit să cucerească toate cele trei puncte.

Vineri seară, după meci, Laurențiu Reghecampf a vorbit, printre altele, și despre câștigarea titlului alături de Universitatea Craiova. Antrenorul a remarcat faptul că pentru asta are nevoie de bărbați în echipă și că toată lumea trebuie să facă sacrificii.

„Știința” are trei titluri câștigate. În sezonul 1980/81, 1979/80 și 1973/74. În acest moment, oltenii se află pe locul doi, după patru etape disputate în Superligă, cu opt puncte din 12 posibile.

„Eu am mai spus chestia asta de foarte multe ori. Una e să vrei să iei titlul, alta e să poți. Trebuie să faci multe lucruri. Începând de la primul până la ultimul om angajat în acest club. Nu e ușor să câștigi un titlu. Trebuie făcute sacrificii.

Jucătorii trebuie să părăsească zona lor de confort. Datoria mea e să-i fac să se trezească și să-i pun la muncă. Vom mai aduce câțiva jucători. Vom vedea. Vreau jucători mulți în lotul nostru, vreau mai multă concurență și vreau bărbați.

Dacă vrem să ne batem la titlu, avem nevoie de bărbați”, a spus Reghecampf după Craiova - Hermannstadt 1-0.

Universitatea Craiova - FC Hermannstadt 1-0

Andrei Ivan a deschis scorul în minutul 16, iar tabela a rămas nemodificată până la finalul celor 90 de minute. Partida s-a încins însă pe final, când FC Hermannstadt putea da lovitura!

În minutul 90+1, Andrei Ivan a ratat o mare ocazie, iar în minutul 90+7, Laurențiu Popescu a avut o paradă spectaculoasă și a salvat-o pe Universitatea Craiova de golul egalizator.