Academica Clinceni - CFR Cluj 1-2 | Victorie cu emoții adusă de Latovlevici! Alibec a debutat, însă nu a reușit să înscrie

CFR Cluj Academica Clinceni ilie poenaru Marius Sumudica Superliga
Data publicarii: Sambata 24 Iulie 2021, 21:20
Data actualizarii: Sambata 24 Iulie 2021, 23:25

CFR Cluj s-a impus în deplasarea cu Academica Clinceni.

Academica Clinceni 1-2 CFR Cluj

Campioana României a câștigat meciul de la Călărași cu Clinceni, după ce a fost egalată în minutul 69, în urma unui gest de imprudență al lui Deac, care a faultat în careu și a obținut penalty pentru gazde.

• Academica Clinceni - CFR Cluj, LIVE TEXT de la 21:30 | Șumudică vânează a doua victorie consecutivă în Liga 1

Același Deac a reușit însă să se revanșeze, iar cu trei minute înainte de finalul timpului regulamentar, i-a centrat ideal lui Latovlevici, care a înscris golul victoriei. Astfel, CFR Cluj ajunge la a doua victorie consecutivă în campionat.

FINAL!

Min. 87: GOOOOOL CFR! Deac a centrat la bara a doua, acolo unde Latovlevic, rămas nemarcat, l-a executat pe Păun cu un șut direct!

Min. 75: OCAZIE CFR! Rodriguez primește la marginea careului și șutează direct, cu efect, însă trimite în bară.

Min. 71: Încă o schimbare la CFR Cluj! Denis Alibec intră în locul lui Debeljuh.

Min. 69: GOOOOOL CLINCENI! Cascini îl învinge pe Bălgrădean, fără probleme, cu o execuție pe centru!

Min. 68: PENALTY pentru Clinceni! Deac l-a faultat pe Bautista în careu, iar arbitrul a arătat punctul cu var.

Min. 61: GOOOOOL CFR! Păun pătrunde în careu și centrează, Debeljuh a lăsat balonul să treacă, iar Petrila a șutat direct, învingându-l pe portar!

Min. 46: Șumudică a făcut o schimbare la pauză! Sigurjonsson a intrat în locul lui Tahiri!

Min. 46: A început repriza secundă!

PAUZĂ

Min. 32: OCAZIE CFR CLUJ! Manea a centrat de la marginea terenului, Păun a preluat, și-a făcut balonul pe piciorul drept și a trimis un voleu puternic spre poarta lui Clinceni, însă mingea s-a dus puțin pe lângă bară.

Min. 22: Bouhenna s-a accidentat și nu mai poate continua! Ciobotariu este trimis în locul său!

Min. 5: CFR Cluj este din nou periculoasă la poarta lui Păun! Debeljuh a pătruns în careu și i-a trimis lui Petrila, care a șters balonul.

Min. 2: Păun centrează pentru lovitura de cap a lui Manea, care trimite mult peste poartă.

Min.1: A început meciul!

Echipele de start:

Academica Clinceni: A. Păun - Fl. Achim, Bilali, Patriche Nechita - Cascini, Moulin - Cioiu, Vanzo, Kazlauskas - Vellios
Rezerve: E. Dobre - Pashov, Chandarov, Gavra, Jutric, Ventura, De Amorim, V. Dumitrache, Longher
Antrenor: Ilie Poenaru

CFR se va deplasa pe terenul celor de la Academica Clinceni în a doua etapa din Liga 1. În primul meci, clujenii au avut emoții împotriva lui FCU Craiova. După ce au marcat două goluri în 12 minute, s-au văzut egalați până la pauză de echipa pregătită de Adrian Mutu. Însă Claudiu Petrilă a fost eroul CFR-ului, a marcat în minutul 75 și a adus toate cele 3 puncte pentru gruparea lui Șumudică.

Pe de altă parte, Academica Clinceni vine după o înfângere pe terenul lui Sepsi. În meciul cu clubul din Sfântu Gheorghe, Ilie Poenaru nu a mai putut conta pe oamenii de bază din sezonul trecut: Adi Popa, Cristi Tănase, Rusescu, Gardoș și Pîrvulescu, care i-au calificat pe ilfoveni în playoff. Leo Grozavu a profitat de lipsa acestor jucători și a început campionatul cu o victorie, 2-0.

În sezonul trecut CFR Cluj s-a impus în toate cele 4 intâlnire. Clujenii au câștigat în fața ilfovenilor cu 2-1, 3-1, 3-0 și 1-0.

Echipele probabile:

Academica Clinceni: Păun - Pashov, Bilali, Patriche - Achim, Cioiu, Cascini, Moulin, Vanzo - Chandarov, Gavra
CFR Cluj: Arlauskis - Manea, Cestor, Gaovrac, Camora - Rodriguez, Sigurjonsson - Chipciu, Deac, Petrila - Omrani