10% pentru Octavian Popescu! Sfat pentru Gigi Becali: "Să încerce, nimeni n-a mai făcut asta"

Gigi Becali Dinu Gheorghe FCSB Octavian Popescu transfer octavian popescu Superliga
SPORT.RO
Data publicarii: Marti 08 Martie 2022, 20:59
Data actualizarii: Marti 08 Martie 2022, 21:01

Octavian Popescu (19 ani) are evoluții din ce în ce mai apreciate în tricoul lui FCSB, iar patronul Gigi Becali a fost foarte entuziasmat după ultimul gol al puștiului, în meciul cu FC Voluntari, scor 1-0.

Finanțatorul de la FCSB nu s-a ferit de cuvinte și a spus, la Ora Exactă în Sport, că Octavian Popescu îl va depăși în curând pe Gică Hagi. Despre Ilie Balaci sau Nicolae Dobrin, Becali nici nu a vrut să audă, fiind convins că jucătorul său va deveni cel mai bun din istoria României.

Propunerea lui Dinu Gheorghe pentru Gigi Becali

Pentru a-l responsabiliza și mai mult pe tânărul jucător, Dinu Gheorghe îi dă un sfat lui Gigi Becali. Fostul conducător de la Rapid, Astra sau Dinamo propune o variantă inedită, prin care Octavian Popescu să obțină 10% din suma pe care FCSB îl va vinde la un club din străinătate.

Dinu Gheorghe estimează că jucătorul născut la Nucet va fi vândut pe o sumă de cel puțin 10 milioane de euro și spune ce salariu crede că merită în acest moment internaționalul U21.

"Eu, dacă aș fi pentru un minut Gigi Becali, aș încerca ce n-a mai făcut nimeni în fotbalul din România. I-aș acorda un salariu decent, civilizat, 10-15.000 de euro, o sumă din care poate trăi bine mersi și i-aș face un 10% din suma de transfer, când o fi transferat. În momentul ăla, l-aș responsabiliza foarte mult pe Tavi Popescu.

Știind că mă transfer pe 15 milioane, îmi vin 1,5 milioane de euro mie, bani care ar fi contractul lui până atunci. Aș încerca și metoda asta, să vedem cum iese. El se va transfera pe o sumă de peste 10 milioane, clar. Va fi peste, obligatoriu. Domnul Becali să încerce asta: din suma de transfer, ai 10%. Ar putea fi jucătorul responsabilizat dacă ar realiza că viața lui este legată de fotbalul ăsta, care îi poate oferi totul", a spus Dinu Gheorghe, la Prosport Live.

  • 7 goluri a marcat Octavian Popescu în cele 28 de meciuri jucate în acest sezon
  • 1,9 milioane de euro este cota de piață a mijlocașului de la FCSB
Modifică setările cookies
Don’t miss out on our news and updates! Enable push notifications
Get notifications about important news!