VIDEO Primul hat-trick al lui Paulo Dybala pentru AS Roma și echipa lui Daniele De Rossi este acum la 4 puncte de Champions League!

Paulo Dybala AS Roma Daniele de Rossi mihai popa Torino Italia
Data publicarii: Marti 27 Februarie 2024, 12:53
Data actualizarii: Marti 27 Februarie 2024, 13:00

Romanii s-au întrebuințat serios în partida de pe teren propriu cu Torino.

Atacantul argentinian Paulo Dybala a reuşit primul său hat-trick pentru AS Roma în campionatul de fotbal al Italiei, în meciul câştigat pe teren propriu, cu scorul de 3-2, în faţa formaţiei Torino FC, luni seara, în etapa a 26-a a din Serie A.

Dybala a deschis scorul înainte de pauză, în urma unui penalty (42), iar apoi a mai înscris de două ori în repriza secundă (57 și 69).

Pentru oaspeţi au punctat Duvan Zapata (44) şi Dean Huijsen (88 - autogol).

Mihai Popa, rezervă la oaspeți în Roma - Torino 3-2

Portarul român Mihai Popa a fost rezervă la Torino FC în acest joc.

AS Roma a obţinut cu această ocazie a doua sa victorie consecutivă după eşecul suferit în faţa liderului Inter Milano (2-4), în urmă cu două săptămâni.

Elevii antrenorului Daniele De Rossi ocupă locul al şaselea în clasament, cu 44 de puncte, la patru lungimi de poziţia a patra, care asigură calificarea în viitoarea ediţie a Ligii Campionilor, ocupată de Bologna.

Torino FC se află la jumătatea clasamentului (locul 10), cu 36 de puncte.

Rezultatele și marcatorii din etapa a 26-a din Serie A

Vineri

Bologna - Hellas Verona 2-0

Au marcat: Fabbian (27), Freuler (65).

Sâmbătă

Sassuolo - Empoli 2-3

Au marcat: Pinamonti (54 - penalty), Gian Marco Ferrari (77), respectiv Luperto (11), Mbaye Niang (64 - penalty), Simone Bastoni (90+4).

Răzvan Marin a fost integralist la Empoli și a dat două pase de gol.

Salernitana - Monza 0-2

Au marcat: Daniele Maldini (78), Pessina (83).

Genoa - Udinese 2-0

Au marcat: Retegui (36), Bani (40).

Duminică

Juventus Torino - Frosinone 3-2

Au marcat: Vlahovic (3, 32), Rugani (90+5), respectiv Cheddira (14), Brescianini (27).

Cagliari - SSC Napoli 1-1

Au marcat: Luvumbo (90+6), respectiv Osimhen (65).

Lecce - Inter Milano 0-4

Au marcat: Lautaro Martinez (15, 56), Frattesi (54), de Vrij (67).

AC Milan - Atalanta Bergamo 1-1

Au marcat: Rafael Leao (3), respectiv Koopmeiners (42 - penalty).

Luni

AS Roma - Torino FC 3-2

Au marcat: Dybala (42 - penalty, 57, 69), respectiv Duvan Zapata (44), Huijsen (88 - autogol).

Fiorentina - Lazio Roma 2-1

Au marcat: Kayode (61), Bonaventura (69), respectiv Luis Alberto (45).