FOTO ȘI VIDEO E anul lui Inter Milano! Liderul din Serie A are un golgheter senzațional și un golaveraj pe măsură

Lautaro Martinez Inter Milano Lazio Roma Marcus Thuram Simone Inzaghi Italia
Data publicarii: Luni 18 Decembrie 2023, 08:50
Data actualizarii: Luni 18 Decembrie 2023, 09:16

În ultima etapă, trupa lui Simone Inzaghi s-a impus și în deplasarea de la Lazio Roma.

Inter Milano a învins duminică, în deplasare, scor 2-0, pe Lazio Roma, într-un meci din etapa a 16-a din Serie A, și este lider în campionat cu 41 de puncte (4 peste Juventus și 9 peste AC Milan, marile rivale care ocupă celelalte poziții de pe podium).

Lautaro Martinez a înscris în minutul 40, la singura ocazie a lui Inter din prima repriză, după o eroare incredibilă a defensivei laziale.

A fost suficient însă pentru atacantul argentinian, care și-a consolidat astfel prima poziție în topul golgheterilor (15 reușite în 16 meciuri, următorul pe lista marcatorilor fiind Domenico Berardi, de la Sassuolo, cu 9 goluri).

Lautaro Martinez și Marcus Thuram și-au făcut datoria

Lazio, care a fost mai periculoasă în prima repriză, nu a reuşit însă să înscrie nici în partea secundă, în care Marcus Thuram a stabilit scorul final, 2-0 (66).

Pe final, gazdele au rămas în zece după eliminarea lui Manuel Lazzari, din minutul 86.

Dacă trupa lui Simone Inzaghi este lider în Serie A, cu un golaveraj de excepție, 39-7, cu cel mai bun atac și cu cea mai bună apărare, Lazio se află abia pe locul 11.