Mbappe Basaksehir messi Grupe Mbappe l-a lasat pe Messi in urma! Recordul DOBORAT de starul lui PSG in meciul cu Basaksehir
Data publicarii: Joi 10 Decembrie 2020, 00:16
Data actualizarii: Joi 10 Decembrie 2020, 02:46

PSG a castigat cu 5-1 in fata lui Basaksehir, in ultimul meci din grupele Champions League.

Francezul Kylian Mbappe a reusit o dubla si a depasit un nou record. Campionul mondial si-a trecut prima data numele pe lista marcatorilor in minutul 42 din lovitura de la 11 metri. Atacantul lui PSG a mai inscris o data in minutul 62, dupa ce a primit o pasa din banda de la Di Maria.

Mbappe a devenit dupa performanta din aceasta seara cel mai tanar jucator din istoria Champions League care ajunge la cifra de 20 de goluri. Recordul era detinut de Lionel Messi, care a atins aceasta cifra la 22 de ani si 267 de zile. Fostul jucator de la Monaco a marcat 20 de goluri in Champions League la doar 21 de ani si 355 de zile.

In cele 5 meciuri jucate in grupele celei mai puternice competitii intre cluburi din lume, Mbappe a marcat doar de doua ori.