VIDEO Gaziantep pierde și Șumudică rămâne pe loc retrogradabil! Maxim și Drăguș s-au bucurat degeaba la gol

Gaziantep Alexandru Maxim Basaksehir denis dragus Marius Sumudica Stranieri
Data publicarii: Sambata 24 Februarie 2024, 17:05
Data actualizarii: Sambata 24 Februarie 2024, 17:04

Gaziantep, echipa lui Marius Șumudică, rămâne pe loc retrogradabil în Turcia după ce a pierdut meciul de acasă cu Bașakșehir, scor 0-2, în runda #27 din Super Lig.

Cu Florin Niță, Deian Sorescu și Denis Drăguș titulari, Gaziantep s-a văzut condusă după un gol marcat de Krzysztof Piatek, ex-atacantul de la Milan și Fiorentina, în minutul 60. Polonezul a trimis o lovitură de cap imparabilă după o centrare a francezului Leo Dubois.

Gaziantep, eșec contra lui Bașakșehir. Șumudică rămâne pe loc retrogradabil

După golul încasat, Marius Șumudică l-a trimis în teren și pe Alexandru Maxim. Mijlocașul român a pasat decisiv pentru un gol al lui Denis Drăguș din minutul 77, însă reușita a fost anulată pentru un fault după verificarea VAR.

Bașakșehir a închis meciul în ultimul minut din prelungiri, 90+8, după un gol marcat de Mehdi Abeid.

În urma acestui eșec, Gaziantep rămâne pe locul 17, primul retrogradabil, cu 28 de puncte în 27 de etape, la egalitate cu Karagumruk, care are un meci mai puțin.

În runda următoare, Gaziantep va juca pe terenul lui Antalyaspor, ocupanta locului 6, luni, 4 martie, de la ora 19:00.