VIDEO Karim Adeyemi show și Borussia Dortmund este acum pe locul 1 în Bundesliga, peste Bayern Munchen!

karim adeyemi Bayern Munchen Borussia Dortmund Bundesliga Eintracht Frankfurt Germania
Data publicarii: Duminica 23 Aprilie 2023, 08:35
Data actualizarii: Duminica 23 Aprilie 2023, 11:25

S-a schimbat liderul în campionatul Germaniei după Mainz - Bayern Munchen 3-1 și Borussia Dortmund - Eintracht Frankfurt 4-0.

Borussia Dortmund a învins-o cu 4-0 acasă pe Eintracht Frankfurt, sâmbătă, într-un meci din etapa a 29-a Bundesligii, şi a urcat pe primul loc în Bundesliga, profitând de eşecul suferit mai devreme de Bayern Munchen la Mainz, scor 1-3.

Dortmund a avut o misiune uşoară în faţa lui Eintracht, care nu se regăseşte în ultima perioadă.

Golurile au fost reuşite de Jude Bellingham (minutul 19), Donyell Malen (24, 66) şi Mats Hummels (41), scrie Agerpres.

Pasele decisive la golurile 2 și 4 au venit de la internaționalul german de origine română Karim Adeyemi.

Bayern Munchen, învinsă de revelația Mainz

Bayern a cedat la Mainz după ce a condus la pauză, dar a avut o prestaţie dezastruoasă în actul secund.

Sadio Mane a deschis scorul în minutul 29. Mainz, neînvinsă de zece meciuri, a egalat în minutul 65, când Ludovic Ajorque a profitat de o eroare a portarului Yann Sommer, apoi s-a desprins după golurile lui Leandro Barreiro (73) şi Aaron Martin (79).

Borussia Dortmund - Bayern Munchen 60-59 la puncte cu 5 etape înainte de final

Ţinută în şah acasă etapa trecută de modesta Hoffenheim, Bayern a suferit acum primul eşec în campionat după venirea antrenorului Thomas Tuchel, la câteva zile după eliminarea în sferturile de finală ale Ligii Campionilor în faţa lui Manchester City.

Dortmund a acumulat 60 de puncte, unul mai mult decât Bayern, când mai sunt cinci etape până la finalul campionatului.

Rezultatele etapei 29 din Bundesliga

Vineri

Augsburg - Stuttgart 1-1

Au marcat: Beljo (8), respectiv Endo (78)

Sâmbătă

Mainz - Bayern Munchen 3-1

Au marcat: Ajorque (65), Barreiro (73), Martin (79), respectiv Mane (29)

Hoffenheim - FC Koln 1-3

Au marcat: Dolberg (90+4), respectiv Kainz (18 - penalty), Selke (39), Thielmann (90+2)

Bochum - Wolfsburg 1-5

Au marcat: Broschinski (68), respectiv Svanberg (10, 56), Kaminski (21), Wimmer (33), Waldschmidt (77)

Hertha Berlin - Werder Bremen 2-4

Au marcat: Ngankam (68), Lukebakio (79 - pen), respectiv Ducksch (6, 27, 51), Weiser (63)

Borussia Dortmund - Eintracht Frankfurt 4-0

Au marcat: Bellingham (19), Malen (24, 66), Hummels (41)

Duminică au loc partidele Freiburg - Schalke 04, Bayer Leverkusen - RB Leipzig şi Borussia Monchengladbach - Union Berlin.