VIDEO Borussia Dortmund, specialista golurilor din prelungiri, a urcat pe locul 1 în Bundesliga!

Borussia Dortmund Julian Ryerson Marco Reus Niclas Fullkrug Ramy Bensebaini Germania
Data publicarii: Sambata 30 Septembrie 2023, 09:47
Data actualizarii: Sambata 30 Septembrie 2023, 09:51

Bayern Munchen și Bayer Leverkusen sunt principalele urmăritoare ale trupei din Dortmund.

Borussia Dortmund a preluat provizoriu conducerea în clasamentul Bundesligii, după victoria cu 3-1, de vineri seara, din deplasare, cu Hoffenheim, în etapa a 6-a.

Pe Rhein-Neckar-Arena, Borussia a înscris prin Niclas Fullkrug (18), Marco Reus (45+3) şi Julian Ryerson (90+5), dar a încheiat meciul cu un om mai puţin pe teren, după ce Ramy Bensebaini a văzut cartonaşul roşu în minutul 71.

Gazdele au marcat prin Andrej Kramaric (25, penalty).

Borussia Dortmund, lider cu 14 puncte din 6 meciuri

Tot în această lună și tot în Bundesliga, Borussia a marcat decisiv în minutele 88 și 90+2 pentru victoria cu 4-2 pe terenul lui Freiburg.

Dortmund este acum lider, cu 14 puncte, dar probabil doar până la disputarea celorlalte partide ale etapei, sâmbătă şi duminică, scrie Agerpres.

Hoffenheim este momentan pe locul 6, cu 12 puncte.

Bayern Munchen şi Bayer Leverkusen ocupă deocamdată locurile 2, respectiv 3, cu câte 13 puncte fiecare.