FOTO Zeljko Kopic, criticat după ce a s-a dus să facă poză cu Mourinho: "Nu poți să faci așa ceva"

Zeljko Kopic Dinamo Generatia de aur Jose Mourinho Fotbal intern Zeljko Kopic / Foto: Gabriel Chirea
Data publicarii: Duminica 26 Mai 2024, 08:21
Data actualizarii: Duminica 26 Mai 2024, 08:35

Zeljko Kopic, antrenorul lui Dinamo, a reușit să atragă atenția după meciul Generației de Aur, după ce s-a dus să facă poză cu Jose Mourinho.

După meciul câștigat de "tricolori" cu 3-2, Mourinho a fost "atracția serii" pentru fani și personalități din lumea fotbalului dornici să facă o poză sau să ia un autograf.

Kopic, antrenorul lui Dinamo, s-a numărat și el printre cei care au stat la coadă pentru a-l întâlni pe antrenorul portughez.

• Zeljko Kopic / Foto: Gabriel Chirea

Gestul antrenorului croat a fost criticat însă de Daniel Pancu, selecționerul României U21, care este de părere că nu se cade pentru un antrenor să facă un astfel de gest.

"Ești antrenorul lui Dinamo, nu poți să vii, așa, să faci o poză cu Mourinho. Poate e modelul lui de antrenor, altfel… E ca și cum un jucător se duce să facă poză cu alt jucător. Să mă fi dus eu să alerg după Lampard… Cum să faci așa ceva?

Sunt convins că și-a dorit de foarte mult timp să îl întâlnească. Altfel, nu are explicație. Și eu dacă îl văd pe Van Basten mă duc să fac o poză cu el. Poate a fost Mourinho idolul copilăriei lui Kopic. Probabil i-a spus de copilăria lui, că l-a admirat întotdeauna", a spus Daniel Pancu, potrivit Digisport.

Generația de Aur - World Stars 3-2

Oaspeții au deblocat tabela de marcaj în minutul 21, după ce Karagounis i-a scos mingea la marginea careului lui Rivaldo. Fotbalistul a înscris cu stângul, fără preluare, la colțul lung.

Tot în prima parte a venit și al doilea gol pentru echipa World Stars. Pandev a majorat diferența.

Cu câteva momente înainte de fluierul de final al primei părți, Gică Hagi i-a pasat la marginea careului de 16 metri lui Basarab Panduru, care l-a învins elegant pe Dida cu un șut plasat la colțul lung.

În actul secund, Gică Hagi a fructificat o lovitură de la 11 metri în minutul 64, iar Costel Gâlcă a adus victoria Generației de Aur în minutul 72, cu o lovitură de cap precisă.