"Să stau să plâng!?" S-a dezlănțuit Mihai Bordeianu după eșecul cu Universitatea Craiova. Nervi și declarații la foc continuu

Universitatea Craiova - CFR Cluj mihai bordeianu Fotbal intern
Data publicarii: Duminica 10 Aprilie 2022, 22:58
Data actualizarii: Duminica 10 Aprilie 2022, 23:21

Mihai Bordeianu a marcat un gol superb, pentru 1-1, în finalul primei reprize, dar echipa sa, CFR Cluj, s-a înclinat la Craiova, cu Universitatea, scor 2-3.

• Au marcat: Alexandru Creţu (18), Jovan Markovic (69), Ante Roguljic (90+6), respectiv Mihai Bordeianu (43), Claudiu Petrila (57).

Fără Dan Petrescu pe bancă, CFR Cluj nu a gestionat cu luciditate meciul cu Universitatea Craiova, disputat duminică seara, pe "Ion Oblemenco". Ardelenii au egalat pe finalul primei reprize, apoi au trecut la conducere, dar oltenii au început să domine jocul.

Ardelenii au făcut pasul înapoi și elevii lui Laurențiu Reghecampf au dat lovitura pe final. Mihai Bordeianu a făcut reproșuri fără destinatar. Mijlocașul CFR-ului susține că mulți oameni de fotbal sunt foarte fericiți după eșecul trupei din Gruia.

Fostul jucător de la Botoșani susține că poate trece ușor peste înfrângere.

“A fost un final nefericit pentru noi. E păcat. Am avut iar ca la ultimul meci, am avut avantaj şi s-a făcut în minutul 96 să nu meargă. Asta este, trebuie să ridicăm capul, avem meci cu FCSB, şi trebuie să arătăm că suntem campioana ultimilor ani. Acum toţi sunt foarte fericiţi că CFR a pierdut şi au intrat în joc. Dar noi suntem jucători cu experienţă şi sută la sută vom gestiona acest moment.

Final plăcut spectatorilor, nefericit pentru noi. Nu trebuie să dăm vina că n-a fost Petrescu pe bancă... Sunt jucători cu campionate în spate... Ar fi păcat să găsim alibiuri. Trebuie să ne revenim şi următorul meci cu Steaua să facem unul foarte bun.

Dacă oamenii mă critică, într-o zi poţi fi bun, în alta nefastă, dacă asculţi nu mai faci nimic. Să stau să plâng? Şi criticile sunt benefice, acum le iei ca atare. Au mai fost momente grele în ultimii ani la CFR Cluj şi cred că le-am gestionat ofarte bine. Am pierdut, da. E un joc. Următoarea săptămână avem şansa să arătăm altfel şi să luăm cele trei puncte”, a declarat Mihai Bordeianu, la finalul partidei.

În sezonul regulat, CFR s-a impus la Cluj cu 1-0 în meciul direct, iar jocul din Bănie s-a încheiat la egalitate, 1-1, după un gol înscris de Gustavo în minutele adiţionale (90+6).

• CFR Cluj își poate reduce avansul față de FCSB la cinci puncte, dacă bucureștenii vor învinge FC Voluntari, luni.