Supărare mare la CFR Cluj după eșecul de la Craiova: "Doar asta ne rămâne de făcut"

CFR Cluj Liga 1 Universitatea Craiova Superliga
Data publicarii: Duminica 10 Aprilie 2022, 23:13
Data actualizarii: Duminica 10 Aprilie 2022, 23:14

Universitatea Craiova a învins CFR Cluj, scor 3-2, în runda a patra din play-off, după un gol marcat la ultima fază.

Echipa lui Laurențiu Reghecampf a deschis scorul în minutul 18, prin Alexandru Crețu, însă scorul pauzei a fost stabilit de Mihai Bordeianu. CFR Cluj a trecut în avantaj în minutul 58, după golul lui Claudiu Petrila, dar Universitatea Craiova a lovit pe final datorită reușitelor lui Jovan Markovic (69') și Ante Roguljic (90+6').

Supărare mare la CFR Cluj după eșecul de la Craiova

Dan Petrescu nu a putut sta pe bancă din cauza unei suspendări, iar la interviul de după meci a vorbit înlocuitorul său, Alin Minteuan, care îndeamnă la calm și le cere mai multă încredere jucătorilor săi.

"Lucrul acesta s-a repetat și în meciul trecut, doar că atunci ne-au egalat pe final. Acum am pierdut. Clar că este supărare foarte mare când pierzi un joc pe final, dar până la urmă nu e nimic de făcut decât ca toată lumea să strângă rândurile pentru că toți suntem implicați în această muncă și va trebui să continuăm și să încercăm să îndreptăm lucrurile. Doar asta ne rămâne de făcut.

E ușor să găsești vinovați la final, după un joc cu o echipă bună, care a marcat cel mai mult. Clar, ne așteptam la un meci extrem de dificil. Am încercat să-i blochăm, știam că joacă foarte bine între linii. A fost o strategie de joc pentru acest meci, dar, din păcate, acea fază nefericită pe final a făcut ca să pierdem în seara asta.

Probabil și dacă joci cu 10 fundași nu-ți asigură cele 3 puncte. Se întâmplă, problema e că acum lucrul ăsta a mai fost și toată lumea e un pic dezamăgită pe acest lucru. Suntem încă pe primul loc, trebuie toată lumea să aibă încredere și să mergem înainte", a spus Minteuan.

CFR Cluj își poate reduce avansul față de FCSB la cinci puncte, dacă bucureștenii vor învinge FC Voluntari, luni.