Universitatea Craiova - CFR Cluj 3-2 | Nebunie în Bănie! Roguljic i-a adus victoria lui Reghecampf în ultimele secunde și pune presiune pe FCSB

Universitatea Craiova CFR Cluj FCSB Liga 1 play-off Fotbal intern
Data publicarii: Duminica 10 Aprilie 2022, 21:23
Data actualizarii: Duminica 10 Aprilie 2022, 22:53

Universitatea Craiova s-a impus în duelul cu CFR Cluj din a patra etapă a play-off-ului!

Universitatea Craiova 3-2 CFR Cluj

Victorie incredibilă a oltenilor, care se apropie la un singur punct de FCSB în clasamentul play-off-ului, punând presiune pe echipa lui Petrea pentru meciul de luni, cu FC Voluntari. Scorul a fost deschis de Crețu, în minutul 18, însă Bordeianu a egalat cu două minute înainte de pauză.

Petrila, intrat la pauză, și-a dus echipa în avantaj, în minutul 58, însă Jovan Markovic i-a dat replica 11 minute mai târziu. Intrat în primul minut al prelungirilor, în locul lui Crețu, Roguljic a marcat golul victoriei în minutul 6 de prelungiri, a adus cele trei puncte.

În urma rezultatului, Universitatea Craiova s-a apropiat la 9 lungimi de liderul CFR Cluj și un singur punct de FCSB, care are însă un meci în minus. 36 de puncte au oltenii lui Laurențiu Reghcampf, care urmează să joace cu Farul Constanța în etapa următoare. De cealaltă parte, CFR Cluj se va duela cu FCSB, pe teren propriu.

FINAL!

Min. 90+6: GOOOOOOL UNIVERSITATEA CRAIOVA! Roguljic marchează cu un șut din interiorul careului!

Min. 71: OCAZIE UNIVERSITATEA CRAIOVA! Screciu lovește cu capul după o centrare din corner, Hindrich pune bine piciorul și respinge în ultimul moment.

Min. 69: GOOOOOL UNIVERSITATEA CRAIOVA! Baiaram îi trimite lui Markovic, aflat în apropierea semicercului, atacantul șutează puternic, învingându-l pe Hindrich cu un șut în plasa laterală.

Min. 58: GOOOOOOL CFR CLUJ! Omrani îi centrează lui Petrila, care vine lansat în apropierea careului mic, se înalță și înscrie cu capul!

Min. 47: OCAZIE UNIVERSITATEA CRAIOVA! Ivan îi pasează lui Markovic în careu, atacantul preia pe piept și șutează, dar Hindrich respinge.

Min. 46: Schimbare și la CFR Cluj. Claudiu Petrila a intrat în locul lui Neguț.

Min. 46: Dublă schimbare la Universitatea Craiova. Nistor și Koljic sunt înlocuiți de Baiaram și Markovic.

PAUZĂ

Min. 44: GOOOOL CFR! Omrani îl depășește pe Vătăjelu și îi trimite lui Bordeianu, aflat în careu, jucătorul avansează și îl învinge pe Pigliacelli cu un șut la colțul lung!

Min. 39: OCAZIE CFR! Neguț primește în bandă, trimite în careu, Deac lasă bine pentru Bordeianu, care șutează direct, trimițând peste poartă.

Min. 19: GOOOOOL UNIVERSITATEA CRAIOVA! Ivan pătrunde în careu și centrează în fața porții, acolo unde apare perfect Alexandru Crețu, care îl învinge pe Hindrich.

INFO: Sunt aproximativ 22.000 de suporteri în tribunele din Bănie!

Min. 9: Andrei Ivan primește perfect după o degajare a lui Pigliacelli, scapă de fundași și șutează din colțul careului de 16 metri, trimițând însă pe plasa de deasupra transversalei.

Min. 1: A început meciul!

Echipele de start:

Universitatea Craiova: Pigliacelli - Vătăjelu, Papp, Screciu, Bancu - Mateiu, Al. Crețu - Gustavo, Nistor, A. Ivan - Koljic Rezerve: Lazar, Găman, M. Constantin, Șt. Vlădoiu, Bic, Roguljic, Baiaram, Cîmpanu, Markovic
Antrenor: Laurențiu Reghecampf

CFR Cluj: Hindrich - Susic, Burcă, Graovac, Camora - Bordeianu, Boateng, C. Deac - Neguț, Debeljuh, Omrani
Rezerve: Sava - Cr. Manea, Fl. Ștefan, Yuri, Sigurjonsson, Chipciu, A. Păun, Petrila, Dugandzic
Antrenor: Dan Petrescu

Liderul CFR Cluj (45 de puncte) și CS Universitatea Craiova (locul 3, 33 de puncte) se înfruntă pe arena ”Ion Oblemenco” duminică seara, de la ora 20:30, într-o partidă care poate fi urmărită în format LIVE TEXT pe sport.ro.

Derby-ul din Bănie este unul de interes și pentru FCSB, aflată pe locul al doilea, cu 37 de puncte, care încă speră la titlu, dar la fel de bine poate să piardă și poziția secundă în favoarea Craiovei.

Universitatea Craiova - FCSB 2-3 din 28 noiembrie 2021 a fost singura înfrângere suferită de olteni în ultimele 14 meciuri disputate în Liga 1 pe teren propriu: în rest au 10 victorii şi trei rezultate de egalitate.

Mai mult, craiovenii sunt fără gol primit în șase dintre ultimele șapte partide jucate acasă, precizează LPF pe site-ul oficial.

Echipele probabile

CS Universitatea Craiova: Pigliacelli - Vătăjelu, Papp, Screciu, Bancu - Mateiu, Al. Crețu - Gustavo, Nistor, A. Ivan - Koljic

* Houri este în continuare accidentat

CFR Cluj: Hindrich - Susic, Graovac, Burcă, Camora - Deac, Boateng, Bordeianu - Petrila, Debeljuh, Omrani