"Să se lase de fotbal!" Dumitru Dragomir, cea mai dură reacție după Petrolul - FCSB 0-2

Dumitru Dragomir FCSB Octavian Popescu Fotbal intern
Data publicarii: Luni 10 Octombrie 2022, 07:46
Data actualizarii: Luni 10 Octombrie 2022, 07:47

Fostul șef al LPF e omul extremelor. Când laudă jucătorii tineri, când îi face praf.

FCSB a învins-o pe Petrolul Ploieşti cu scorul de 2-0 (1-0), duminică seara, în deplasare, într-un meci din etapa a 13-a a Superligii.

Vicecampioana s-a impus prin golurile marcate de Joyskim Dawa (45+2), din centrarea lui Billel Omrani, şi de Florinel Coman (47), din centrarea lui Andrei Cordea.

FCSB a avut şi două bare, prin Darius Olaru (4) şi Andrei Cordea (27). Petrolul şi-a creat şi ea două ocazii mari de gol, prin Christian Irobiso (34, 68). Meciul a fost întrerupt pentru circa cinci minute în min. 13, din cauza fumului provocat de fumigene.

"Dacă nu e pregătit pentru presiunea asta, să se lase de fotbal!"

Dumitru Dragomir l-a băgat în malaxorul criticilor pe Octavian Popescu (19 ani), fotbalistul preferat al lui Gigi Becali. Popescu a fost introdus duminică seara în minutul 82, dar nu a avut realizări. Devenit rezervă după evoluțiile modeste din acest sezon, Popescu încearcă să redevină om determinant pentru FCSB, așa cum a spus după amicalul naționalei de tineret, România - Olanda 0-0.

„Ușor-ușor va reveni și va juca titular. L-au bramburit antrenorii și pe el, așa cum au stricat și alți jucători din țara asta. Dacă nu e pregătit pentru presiunea asta, să se lase de fotbal! Fără presiune nu poți juca fotbal. De la patron, până la ultimul spectator, toți pun presiune”, a declarat Dragomir, potrivit Gsp.

FCSB a izbutit în premieră două victorii consecutive în Superligă. Aceasta a fost prima victorie în deplasare a roş-albaştrilor în acest campionat, precum şi primul meci în care nu au încasat gol. Petrolul a suferit a patra înfrângere consecutivă, fără gol marcat în ultimele două etape.

• FCSB e pe 12 în Superliga, cu 14 puncte după 11 partide, în timp ce Petrolul ocupă poziția a șaptea, cu 17 puncte după 13 jocuri.