Remarcatul lui Ilie Dumitrescu după victoria FCSB-ului în meciul cu Petrolul Ploiești

Ilie Dumitrescu andrei cordea FCSB Petrolul Ploiesti Superliga Ilie Dumitrescu și Helmut Duckadam
Data publicarii: Luni 10 Octombrie 2022, 00:05
Data actualizarii: Luni 10 Octombrie 2022, 00:09

FCSB s-a impus pe terenul Petrolului Ploiești, scor 2-0, și a obținut a doua victorie consecutivă în campionat.

În ciuda victoriei de duminică seară, FCSB a urcat doar până pe locul 12 în clasament, însă ar putea urca până pe șapte etapa viitoare, dacă se va impune cu UTA Arad, în funție, firește, și de celelalte rezultate ale etapei.

Ilie Dumitrescu, impresionat de evoluția lui Cordea

Dawa și Coman au semnat golurile care i-au adus victoria FCSB-ului pe „Ilie Oană”, însă alt jucător a fost remarcatul lui Ilie Dumitrescu la finalul meciului.

„Cordea, omul meciului. De departe a fost cel mai bun om de pe teren. Este într-o formă foarte bună și joacă pe două poziții pe dezvoltarea jocului.

În dinamica jocului îl vedem și extremă, dar și între linii. Pe urmă face schimb de locuri cu Billel Omrani, care apare și el extremă. Este un jucător cu o mobilitate foarte bună, Cordea.

În seara asta Omrani a început să-și pună amprenta pe joc și să-și pună în valoare calitățile. Am văzut un Omrani extrem de inteligent”, a spus Ilie Dumitrescu, la Digisport.

Petrolul Ploiești - FCSB 0-2

FCSB a avut una dintre cele mai bune evoluții ale startului de sezon. Elevii lui Nicolae Dică s-au impus cu 2-0 în fața Petrolului Ploiești, chiar pe "Ilie Oană".

Joyskim Dawa a deschis scorul în minutul 45+2, după o fază excepțională creată de Billel Omrani. Florinel Coman a închis tabela la 2-1 în minutul 47 și a decis soarta meciului.

În următoarea partidă, FCSB se va duela cu Silkeborg pe Arena Națională în grupele Conference League, joi, de la ora 22:00, pe PRO ARENA.

De cealaltă parte, Petrolul Ploiești va face deplasarea în Bănie, pe "Ion Oblemenco", pentru jocul din etapa a 14-a cu Universitatea Craiova, sâmbătă, de la ora 21:00.