FOTO Messi, euforic după ce a calificat-o pe Inter Miami în „sferturile” Cupei Campionilor,  deși s-a accidentat. Mesajul transmis

Lionel Messi Cupa Campionilor CONCACAF Inter Miami Fotbal intern Luis Suarez, Leo Messi și Jordi Alba / Foto: Profimedia
Data publicarii: Joi 14 Martie 2024, 20:57
Data actualizarii: Joi 14 Martie 2024, 21:02

Lionel Messi a celebrat pe rețelele sociale calificarea lui Inter Miami în sferturile de finală ale Cupei Campionilor CONCACAF, în ciuda unei accidentări care l-ar putea face să rateze următorul meci.

Starul argentinian a jucat un rol important în meciul retur din optimile de finală împotriva lui Nashville. A marcat un gol, a dat o pasă decisivă și a ajutat echipa să obțină o victorie cu 3-1 (scor total 5-3).

Pe Instagram, Messi, căpitanul echipei Miami, a postat fotografii în care a fost surprins în timp ce sărbătorirea alături de coechipieri, însoțite de un mesaj simplu, dar puternic: "A cuartos!! (tr. - În sferturi!)"

Această victorie se adaugă la startul impresionant al lui Messi cu Inter Miami. În doar cinci meciuri disputate în Cupa Campionilor și MLS, jucătorul de 36 de ani a marcat cinci goluri și a oferit cinci pase decisive.

Messi s-a accidentat în timpul meciului cu Nashville

Totuși, o accidentare la picior, suferită în timpul meciului l-ar putea face indisponibil pentru următorul joc, potrivit antrenorului Gerardo Martino.

Inter Miami urmează acum să joace în sferturile de finală ale Cupei Campionilor CONCACAF cu învingătoarea dintre Cincinnati și Monterrey.

Însă, înainte de următoarea lor provocare din Cupa Campionilor, Miami are un meci din MLS împotriva lui D.C. United sâmbătă aceasta.