"Lunetistul" Niculescu aprinde focul speranței pentru dinamoviști. Ce l-a enervat și de ce vede și ceva bun

Dinamo Claudiu Niculescu Lunetistul Fotbal intern
Data publicarii: Vineri 17 Decembrie 2021, 19:05
Data actualizarii: Vineri 17 Decembrie 2021, 19:27

Antrenorul Concordiei Chiajna, fost jucător emblematic la Dinamo, a vorbit despre situația formației din Ștefan cel Mare.

Dinamo a pierdut meciul cu Mioveni, în deplasare, scor 1-2, din cadrul etapei a 20-a Ligii 1, iar la finele partidei a avut loc un moment jenant pentru fanii "câinilor". Ca un gest de revoltă, suporterii i-au luat tricoul lui Deian Sorescu.

"Lunetistul" Niculescu le transmite un mesaj puternic dinamoviștilor

Claudiu Niculescu consideră că Dinamo se poate salva de la retrogradare.

"Este o perioadă grea prin care nu cred că a mai trecut acest club niciodată. Din afară se vede rău, pentru că Dinamo este pe un loc care nu onorează acest club. Important este ceea ce fac de acum încolo, mai au încă o etapă, cu un adversar dificil.

Trebuie să scoată maximum din ceea ce pot scoate iar după scurta vacanţă să revină în ianuarie cu forţe proaspete, cu întăriri, pentru că e clar că au nevoie de întăriri. Bineînţeles că se pot salva, pentru că acest sistem competiţional ajută echipele care se luptă pentru evitarea retrogradării", a spus tehnicianul.

"Lunetistul" Niculescu, discurs aprig

Claudiu Niculescu, unul dintre cei mai buni executanți de lovituri libere din fotbalul românesc de după 1989, a considerat gestul fanilor lui Dinamo, care i-au scos tricoul lui Deian Sorescu, drept regretabil.

"Au fost nişte imagini regretabile cu Sorescu. Bine nu mi-a căzut nici mie, care am privit la televizor, vă daţi seama că şi pentru el. A fost o situaţie foarte urâtă, dar trebuie să fie puternic. E o situaţie grea şi numai cu personalitate puternică şi curaj şi speranţă pot scoate echipa de acolo de unde sunt.

Dinamo se afundă din ce în ce mai tare şi cred că până nu va veni un om potent financiar, care să o scoată din această gaură neagră în care se află, e greu să se rezolve situaţia. Când nu sunt rezultate, nicăieri în lume nu este bine", a adăugat Claudiu Niculescu.

• CS Mioveni a învins-o dramatic pe Dinamo Bucureşti cu scorul de 2-1 (0-0), joi seara, pe teren propriu, în etapa a 20-a a Ligii I de fotbal, prin două goluri marcate în minutele adiţionale. Dinamo a deschis scorul prin Deian Sorescu (62 - penalty), după un fault comis asupra lui de Ionuţ Balaur.

CS Mioveni a reuşit să întoarcă scorul în minutele adiţionale ale partidei, Moussa Sanoh (90+3 - penalty) egalând după ce portarul Plamen Iliev l-a lovit în figură la un duel aerian pe Bogdan Rusu, cel care a înscris ulterior golul victoriei (90+5), cu un voleu superb.

• Meciul a fost întrerupt pentru câteva zeci de secunde în minutul 66, din cauza manifestărilor rasiste ale suporterilor dinamovişti la adresa lui Sanoh, cei trei arbitri reunindu-se pentru scurt timp la centrul terenului, înainte ca jocul să se reia.
  • Dinamo venea după o victorie, prima după o serie de 15 partide fără succes. CS Mioveni venea după un egal şi două eşecuri.