VIDEO Spectacol total la Superbet International Cup, triunghiularul cu Rapid, Fiorentina și Borussia Dortmund. Meciurile au fost LIVE pe VOYO

Vali Andronescu
Data publicarii: Sambata 10 Decembrie 2022, 16:37
Data actualizarii: Sambata 10 Decembrie 2022, 17:25

VOYO a transmis sâmbătă turneul care s-a disputat după sistemul fiecare cu fiecare. O partidă a avut 60 de minute (două reprize a câte 30 de minute), cu pauză de cinci minute.

Rapid - Fiorentina 0-3 (Kouame '30, Benassi '44 și '60)

Borussia Dortmund - Fiorentina 0-0

La triunghiularul de pe ”Arena Națională” sunt prezenți aproximativ 4.000 de spectatori.

Borussia Dortmund: Lotka - Schulz, Schlotterbeck, Papadopoulos, Semic - Brandt, Ozcan, Gurpuz - Braaf, Adeyemi, Malen

Antrenor: Edin Terzic

Fiorentina: Terracciano – Dodo, Quarta, Ranieri, Biraghi – Bonaventura, Mandragora, Bianco – Ikone, Cabral, Favasuli

Antrenor: Vincenzo Italiano

FINAL Rapid - Borussia Dortmund 1-2 (Al. Ioniță '27 - din centrarea lui Junior Morais / Pohlmann '12, Reyna '50) (se joacă 2 x 30 de minute)

* Galeria Rapidului nu este prezentă la meciurile de pe ”Arena Națională” din cadrul Superbet International Cup!

”Ne manifestăm nemulțumirea față de atitudinea conducerii clubului în privința programării derby-ului împotriva Petrolului.

În scopul de a facilita organizarea unei competiții amicale, într-o perioadă care este oricum aglomerată, cu meciuri dificile și decisive în competițiile interne, ,,Primvs Derby" a fost programat într-o zi de miercuri.

Programarea unui astfel de duel la mijlocul săptămânii este absolut insultătoare pentru ambele comunități de fani și denotă lipsă de respect”, au explicat cei din Peluza Nord - Rapid București.

Rapid: H. Moldovan - Belu, Săpunaru, Cr. Ignat, Junior Morais - A. Ciobanu, Kait, Pănoiu - Al. Ioniță, Al. Stan, Vojtus

Rezerve: Drăghia - Fl. Ștefan, P. Iacob, Onea, Dr. Grigore, Bădescu, Crepulja, Emmers, Crivac, Dima, Gab. Gheorghe, Sefer, Despa, Dugandzic

Antrenor: Adrian Mutu

Borussia Dortmund: Lotka - Meunier, Collins, Coulibaly, Bueno - Pohlmann, Emre Can, Pasalic, T. Hazard, Reyna - Moukoko

Rezerve: Kirsch - Schlotterbeck, Papadopoulos, Schulz, Semic, Ozcan, Gurpuz, Brandt, Adeyemi, Malen, Bamba, Braaf

Știrea inițială

Programul partidelor de la Turneul Superbet International Cup (sâmbătă 10 decembrie)

• 13:00 Rapid - Borussia Dortmund
  • 14:30 Borussia Dortmund - Fiorentina
  • 16:00 Rapid - Fiorentina
  • Se joacă 60 de minute

Borussia Dortmund, locul șase în Bundesliga, vine cu un lot puternic pentru confruntările cu Rapid București și Fiorentina. Chiar dacă starul Jude Bellingham este absent, Edin Terzic va fi prezent la cele două jocuri de pregătire cu ceilalți fotbaliști puternici ai trupei de pe Signal Iduna Park.