FCSB baza sportiva constructorul fc rapid 1923 Liga de Tineret Victorie Fotbal intern
Data publicarii: Duminica 11 Septembrie 2022, 18:29
Data actualizarii: Duminica 11 Septembrie 2022, 18:51

FCSB și Farul conduc Seria Est a Ligii de Tineret.

Oaspeții au rezolvat rapid soarta meciului, luând un avans de patru goluri până la jumătatea primei reprize. Scorul a fost deschis, în minutul doi, de fundașul central Luca Ciobanu, care a reluat cu capul o minge venită din corner. Trei minute mai târziu, extrema stânga Gyuri Bodor a șutat lobat de la 25 de metri peste portarul Codruț Sandu, prins pe picior greșit.

După aproape un sfert de oră din meci, Luca Manolache a executat magistral o lovitură liberă de la 30 de metri de poarta giuleșteni, iar scorul a fost majorat la un neverosimil 4-0 de același jucător, în minutul 26, cu un lob de la 30 de metri, după ce portarul gazdelor ieșise să respingă cu piciorul o minge degajată între el și fundașii săi centrali.

Ulterior, rapidiștii au echilibrat ostilitățile, reușind să reducă din handicap, în minutul 28, prin rapidul Denis Despa, care a scăpat singur în banda stângă, a intrat în careu și a șutat sub bara porții lui David Poptean. Băieții lui Rodin Voinea au continuat atacurile, au mai avut două mingi trimise în bară și au marcat din nou, în minutul 90+1, prin Dragoș Palii, cu un șut puternic din afara careului. Partida s-a disputat la Baza Sportivă Rapid - Constructorul, recent renovată de clubul rapidist, pe un teren sintetic, în tribune aflându-se, printre cei 150 de spectatori, Dan Șucu, noul finațator al "vișiniilor", Daniel Nicolae, președintele clubului, și Vasile Maftei, șeful Centrului de Copii și Juniori.

După această partidă, FCSB este lider în Seria Est a Ligii de Tineret, cu 12 puncte din patru meciuri, la egalitate cu FCV Farul Constanța, dar trupa din Berceni are un golaveraj superior, 25-8 (+17) față de 12-1 (+11) al dobrogenilor. Rapid ocupă poziția a treia, cu 7 puncte (+5). În etapa a cincea sunt programate meciurile FC Dinamo 1948 - FC Rapid 1923, Petrolul 52 Ploiești - Sport Team București, Politehnica Iași - CSA Steaua, LPS Iolanda Balaș Soter Buzău - FC Voluntari, FCSB - FC Botoșani și Concordia Chiajna - FCV Farul Constanța.

FC Rapid 1923 - FC FCSB 2-4
11 septembrie 2022, ora 12:00 / Baza Sportivă Rapid - Constructorul, București
Arbitri: Bogdan Neculcea (București), Marius Bărbulescu (București), Daniel Călin (București), Sergiu Anton (București)
Marcatori: Denis Despa (28), Dragoș Palii (90) / Luca Ciobanu (2), Gyuri Bodor (5), Luca Manolache (14, 26)

FC Rapid 1923: Codruț Sandu - Ștefan Vladica, Cristian Ignat (cpt.), Robert Bădescu, Dragoș Palii - Marian Ion, Alexandru Crivac - Alexandru Despa, Rareș Stanciu, Denis Despa - Alexandru Stan
Rezerve: David Dumitru - Mario Munteanu, Matei Iliescu, Robert Budeanu, Rareș Eremia, David Iordache, Eduard Bidulescu, Andrei Tulea, Martin Toma
Antrenori: Rodin Voinea, Antonio Popa, Nicolas Baicu

FC FCSB: David Poptean - Mario Geană, Luca Ciobanu, Marian Pruteanu (cpt.), Răzvan Tamași - George Gogescu, Victor Stancovici - Laurențiu Vlăsceanu, Luca Manolache, Gyuri Bodor - Ștefan Moraru
Rezerve: Adrian Mușat - Valentin Pițică, Răzvan Radu, Carol Pătrașcu, Matteo Buga, Tudor Crăciun, Sebastian Radu, Mihai Toma
Antrenori: Lucian Mezei, Alin Stoica, Gheorghe Ciapă