Liga de Tineret FRF Liga Elitelor Fotbal intern

Avem din nou campionat de tineret-speranțe! Care sunt cele 24 de echipe din Liga de Tineret + programul primei etape

Federația Română de Fotbal a anunțat că noua competiție va debuta pe 20 august.

SPORT.RO
Data publicarii: Miercuri 10 August 2022, 12:50
Data actualizarii: Miercuri 10 August 2022, 12:51

UPDATE MIERCURI 10 AUGUST Federația Română de Fotbal a anunțat programul primei etape din Liga de Tineret, competiție care va debuta pe 20 august. 

”Competiția debutează din prima etapă cu derby-urile CSA Steaua – Rapid, Dinamo – Farul Constanța în seria est, respectiv Ripensia Timișoara – U Cluj și Universitatea Craiova – Sepsi OSK în seria vest”, a notat FRF pe site-ul oficial.

Meciurile primei etape, conform FRF:

SERIA EST

Clubul Sportiv al Armatei Steaua – FC Rapid 1923

Sport Team București – FC Voluntari

Dinamo – Farul Constanța

ACS Petrolul 52 – FC Botoșani

Politehnica Iași – FCSB

LPS Buzău – Concordia Chiajna

SERIA VEST

FC Ripensia Timișoara – U Cluj

Universitatea Craiova – Sepsi OSK

UTA Arad – Viitorul Cluj

AFK Csikszereda – Politehnica Timișoara

LPS Banatul Timișoara – Campionii FC Argeș

CFR Cluj – Kids Tâmpa Brașov

Știrea inițială

FRF a luat decizia de a înlocui Liga Elitelor Under 19 cu o nouă competiție, Liga de Tineret, care va debuta în data de 20 august și va cuprinde un număr de 24 de echipe.

”Liga de Tineret înlocuiește din acest sezon Liga Elitelor U19 și este o competiție dedicată juniorilor U18 (născuți începând cu 2005), cu posibilitatea folosirii a maximum 3 jucători U21 (născuți începând cu anul 2000). Participă cele mai bune 24 de echipe din Clasificarea Academiilor”, a anunțat FRF pe site-ul oficial.

Cele 24 de echipe sunt împărțite în două serii

Echipele participante în Liga de Tineret au fost repartizate, pe baza criteriului geografic, în două serii de câte 12 echipe, astfel:

SERIA EST SERIA VEST
ACS Petrolul 52 AFK Csikszereda
Politehnica Iași Universitatea Craiova
Sport Team București CFR Cluj
FC Botoșani Politehnica Timișoara
Concordia Chiajna Universitatea Cluj
CSA Steaua București FC Ripensia Timișoara
FC Rapid 1923 UTA Arad
Farul Constanța Sepsi OSK
LPS Buzău Viitorul Cluj
Dinamo LPS Banatul Timișoara
FCSB Kids Tâmpa 2015 Brașov
FC Voluntari FC Argeș

Programul primei faze, etapa regulară, care cuprinde 11 etape (doar tur), va fi stabilit prin tragere la sorți, miercuri, 10 august.

La finalul etapei regulare, primele 6 clasate vor evolua în play-off (tur-retur), iar locurile 7-12 vor juca în play-out (tur-retur), a precizat FRF.

Foto: frf.ro

Modifică setările cookies