Omul de afaceri a tras un serios semnal de alarmă către întreaga clasă politică, subliniind că lecțiile ultimelor campanii electorale trebuie învățate urgent.
"Dacă clasa politică de astăzi nu înţelege momentul de ieri, mă tem că următoarele alegeri vor fi ca un tren care ne loveşte în plin", a susținut Iftime, fără menajamente. Patronul echipei FC Botoșani a insistat pe nevoia de a comunica eficient cu electoratul care nu s-a prezentat la vot, recunoscând că "sunt foarte mulţi care n-au înţeles acest mesaj pro european. Va fi foarte, foarte greu, vom avea foarte mult de lucru pe direcţia asta."
Speranțe în Nicușor Dan și echipa cu Bolojan
În ciuda tonului critic, Iftime și-a exprimat speranța în noul președinte ales, Nicușor Dan, pe care îl consideră "poate unul dintre cei mai buni preşedinţi pe care România i-a avut vreodată". Liderul liberal de la Botoșani mizează pe o colaborare fructuoasă între Dan și Ilie Bolojan, într-o eventuală formulă guvernamentală.
"Contextul istoric, economic, un preşedinte cu pregătirea şi cu calităţile domnului Nicuşor Dan, într-o echipă, aşa cum spune dumnealui, şi sper să se întâmple asta, cu domnul Bolojan, cred că se poate forma o forţă politică generatoare de lucruri pe care le dorim cu toţii", a declarat Iftime. Acesta a punctat că viitorul guvern va avea de gestionat o situație economică dificilă, marcată de un deficit "foarte mare" și o "nevoie de bani pe care ţara noastră îi găseşte mai greu", făcând aluzie la necesitatea unor "măsuri grele" de optimizare a cheltuielilor statului.
România se află într-un context economic provocator, așa cum subliniază și o analiză a companiei de consultanță Frames, care indică faptul că alegerea lui Nicușor Dan este un semnal pozitiv, dar mandatul său va fi extrem de dificil, cu România riscând să ajungă în zona "junk" din cauza politicilor publice defectuoase și a unui deficit bugetar istoric. Analiștii economici pledează pentru reforme esențiale, reducerea deficitului și un guvern de experți capabil să restructureze cheltuielile publice.