Șumudică, patru înfrângeri consecutive în Turcia! Malatyaspor nu a mai câștigat de trei luni în campionat

Marius Sumudica Super Lig Yeni Malatyaspor Fotbal extern
Data publicarii: Vineri 14 Ianuarie 2022, 21:23
Data actualizarii: Vineri 14 Ianuarie 2022, 21:23

Yeni Malatyaspor a pierdut meciul de pe teren propriu cu Goztepe, 1-2.

Echipa lui Marius Șumudică nu reușește să se întâlnească cu victoria. Malatya a deschis scorul rapid, în minutul 7, prin Eskihellac, însă a rămas singura reușită din meci a grupării tehnicianului român.

Goztepe a egalat însă din penalty, în minutul 15, prin Emir. Oaspeții au mai înscris o dată, în minutul 25, însă golul a fost anulat cu ajutorul VAR, iar în minutul 49 faza s-a repetat, reușita lui Akbunar fiind anulată tot cu ajutorul arbitrajului video.

Golul victoriei lui Goztepe a fost înscris în minutul 73, de Lourency, iar Malatya rămâne pe ultimul loc în clasament, cu 15 puncte obținute, în 21 de meciuri jucate.

Yeni Malatyaspor, fără victorie în campionat din octombrie

Astfel, echipa lui Marius Șumudică are o serie de două remize și șase înfrângeri de la ultima victorie, din Cupa Turciei, obținută la începutul lunii decembrie, în prelungiri.

În Super Lig, Malatyaspor nu a mai câștigat de pe 22 octombrie, de la meciul cu Altay, 2-1. De atunci, în campionat, Malatya are 11 meciuri consecutive fără victorie, în care a obținut trei remize și opt înfrângeri.

Marius Șumudică are doar două victorii pe banca echipei sale din Turcia, cu care a semnat pe 14 octombrie, obținute în primele sale două etape de la revenire.